Bazilika Sacre-Coeur v Paříži

Bazilika Sacre-Coeur v Paříži (Francie)

Jedna z nejslavnějších staveb na světě, která byla vysvěcena v roce 1919 a je symbolem moderního křesťanství. Bazilika Sacre Coeur (neboli Bazilika Nejsvětějšího srdce Ježíšova) se nachází na Montmartru, vyvýšené místo každoročně zdolá více než deset milionů návštěvníků. 84 metrů vysoká stavba je postavena z krémově bílého travertinu, najdete zde i několik dalších „nej“. Tak například, srdce tamního zvonu váží přes tunu a například strop zdejší apsidy pokrývá největší francouzská mozaika s rozlohou skoro půl čtverečního kilometru.

Od dvacátých let minulého století je v nice na fasádě umístěna socha Ježíše Krista. Prohlédnout si tu můžete i varhany (jsou samozřejmě funkční) a jedinečnou kompozici byzantsko-románského stavebního slohu. Když se pak u vchodu ohlédnete, budete mít Paříž doslova jako na dlani. A vstupné sem vyjde na pouhých pět eur, což je vzhledem k tomu, co můžete uvnitř vidět, skutečný pakatel.

Pokud chcete, můžete jít nahoru po schodech, ale lze se sem dopravit i lanovkou, což je ale o poznání méně romantičtější. Otevřeno je už od šesti ráno, zavírá se ve 22.30. Od sedmi hodin je tu první mše, pokud ji chcete stihnout, je tou poslední, než sem začnou proudit davy turistů z celého světa. O stavbě baziliky se rozhodlo po skončení francouzsko-pruské války v roce 1870, cílem samozřejmě bylo uctění památky desítek tisíc padlých.

Paříž nabízí kromě Baziliky Sacre Coeur i další nádherné stavby, takže výletem právě sem rozhodně neprohloupíte. Navštivte třeba Eiffelovu věž, palác Louvre nebo katedrálu Notre-Dame. K prohlídce vybízí třeba také Invalidovna. Město, kde se konaly hned dvakrát olympijské hry, nabízí prostě spoustu zajímavého.

17.1.2017