Katedrála Notre-Dame v Paříži
Jedna z nejslavnějších architektonických památek na světě. Církevní stavba, kterou zná snad každý. Katedrála Notre Dame (Naší paní, dáma) je ještě o něco víc, než prostě jen srdce Paříže. Gotická nádhera začala být stavěna v polovině 12. století a samotná stavba se protáhla až do století čtrnáctého.
Ročně tuto stavbu navštíví na deset milionů lidí z celého světa. Podstoupila několik rekonstrukcí a například během Velké francouzské revoluce byla zevnitř doslova vykradena (a jen o vlásek unikla tomu, že by se snad z úředního rozhodnutí bourala). Korunován zde byl císař Napoleon Bonaparte (a kromě něj i další slavní panovníci, například Marie Stuartovna nebo Jindřich VI.), odehrává se zde i nejslavnější román Viktora Huga. Ano, skutečné centrum kulturního světa Francie…
Katedrála pojme najednou až deset tisíc osob, je 130 metrů dlouhá a 50 metrů široká, na výšku má přes 35 metrů – gotická velikost a nádhera se tu upřít určitě nedá, i kdybyste byli fanoušky jiného stavebního slohu (v menší míře se tu odráží i ten románský). Když se odhodláte jít až do věže po takřka čtyřech stovkách schodů, naskytne se Vám úžasný výhled na celou Paříž. A poblíž sebe budete mít i pověstný třináctitunový zvon Emmanuel.
Obě věže chrámu mají sedmdesát metrů, takže si před touto stavbou připadáte bez legrace jako maličký trpaslík. A jen tak mimochodem, malý rekord – věděli jste, že vnitřek katedrály zdobí více než dva tisíce soch? Jejich řady se aktuálně zastavily na čísle 2303. Vstup do katedrály je bezplatný, ale počítejte s davy kolemjdoucích. Otevřeno je denně mezi desátou a sedmnáctou hodinou. Poté můžete v Paříži vidět třeba palác Louvre, Invalidovnu nebo kousek opodál – třeba i zámek ve Versailles.
6.12.2016
Mapa oblasti
Nejnovější
- Katedrála v Cremoně: Klenot lombardské architektury
- Hrad Carew v sobě ukrývá i malou špetku velšské romantiky
- Historické centrum slavného města aneb Masarykovo náměstí ve Znojmě
- Zámek Kadriorg nedaleko Tallinu
- Zámek Velké Losiny: Renesanční skvost a svědek čarodějnických procesů