Zámek Blois

Zámek Blois (Francie)

Původně gotická tvrz a dnes renesančně-klasicistní klenot. Ve Francii najdete jen málo krásnějších zámků, než je ten, který leží na severním břehu řeky Loiry. Nakonec, kdysi sloužil i jako místo, kde odpočívaly a žily pomazané hlavy. A právě odtud také začala cesta Jany z Arku za osvobozením Francie z anglického područí. Hodně pestrá historie, do které se zapsala i legenda mezi královnami jako Kateřina Medicejská, už to je samo o sobě turistické lákadlo. Pojďme si projít zámek Blois, v jehož interiéru můžete strávit báječné odpoledne zakončené malou procházkou po místních zahradách.

Karel z Orleans stál za velkou přestavbou

Kdo se postaral o přeměnu z gotického komplexu na renesanční nádheru? Byl to Karel z Orleans, jenž strávil v anglickém zajetí prakticky celou generaci po smolně prohrané bitvě u Azincourtu, která stála Francii opravdu hodně. I díky němu se můžeme dnes kochat zámky na Loiře, jejichž nedílnou součástí je právě malebný zámek Blois. Karel myslel i na to, aby se zde líbilo jeho mladé snoubence Marii de Cleves. Ze šestnáctého století pak pochází i další přestavba, tentokrát pod italským scénářem. Na zámku pak byl zabit i vévoda de Guise, jenž byl největším protivníkem krále Jindřicha III.

Dobrým správcem byl i Gaston z Orleansu, jenž byl sponzorován přímo ze státní pokladny kardinálem Richelieu. Později se ze zámku Blois stávají kasárna, utrpí hodně během revolučních let a jen díky zásahu Ludvíka Filipa není nakonec pobořen. Byl přitom rodištěm Ludvíka XII., pobýval v něm Machiavelli a v roce 1589 zde skonala Kateřina Medicejská. Ta měla na zámku „Tajný pokoj“, kde snad chtěla ohromovat návštěvy vybranými sbírkami a zlé jazyky tvrdí, že v něm měla jedové doupě. Mezi další zajímavé stavby sladké Francie lze zařadit i zámek d´Ussé nebo zámek Villandry, nezapomeňte na ně proto při své dovolené také!

3.7.2022