Zámek Amboise

Zámek Amboise (Francie)

Část svého života tady prožil i Leonardo da Vinci, což by na velký turistický zájem určitě stačilo samo o sobě. Byl i rezidencí francouzských panovníků od 15. do 19. století, takže prožil i mnoho vpravdě velmi historických momentů. Gotická nádhera, která ukrývá i hrobku italského umělce a filosofa. A také renesanční park, svého druhu na starém kontinentu premiant, který zde vytvořil známý architekt de Merciogliano. Každý rok si připomenou zdejší obyvatelé a návštěvníci renesančními slavnostmi dobu, kterou reprezentoval právě František I., poražený od Pavie.

Městečko leží asi 25 kilometrů od Tours

V Tours, kde se psala francouzská historie také, protože zde nějakou dobu sídlil i královský dvůr, můžete svou návštěvu zámků na Loiře začít. Čeká na vás zámek Clos Lucé nebo zámek Chambord. Ostatně, první jmenovaný je se zámkem Amboise velmi úzce propojen. Důvod je jasný, jsou totiž doslova jen stovky metrů od sebe, a navíc je odděluje důmyslný podzemní tunel. Je jen škoda, že v pozdějších staletích na svou slávu moc nenavázal. Zámek Amboise sloužil jako věznice, a to i přes všechnu svou nádheru a romantiku.

Seděl tu totiž mimo jiné ministr financí Fouquet a na začátku devatenáctého století bohužel značná část stavby musela být zbourána pro mizernou statiku. Ludvík Filip však brzy přináší změnu a zámek renovuje, i když se úpravy z jeho doby nedochovaly kvůli událostem na samém začátku druhé světové války. Dnes se ale můžete projít komplexem s kašnou a kavárnou, prohlédnout si zámecký park a vychutnat si místa, kde vyrůstala třeba Marie Stuartovna. A v kapli svatého Huberta sní svůj věčný sen pan da Vinci, pokud budete chtít navštívit mistra, připomeňte si i nádheru plaménkové gotiky, která je ve Francii obecně hodně oblíbeným tématem.

1.6.2022