Eiffelova věž v Paříži

Eiffelova věž v Paříži (Francie)

Kdo by neznal slavnou Eiffelovu věž? Asi nejznámější dominanta Paříže spatřila světlo světa koncem 19. století (stavba probíhala v letech 1887 – 1889). Dnešní výška 324 metrů budí skutečně velký respekt, však šlo také do roku 1930 o největší stavbu na světě.

Na Eiffelovu věž se ročně podívá skoro sedm milionů turistů, je tu rozhlasový i televizní vysílač, v prvním patře najdete mimo jiné kavárnu, bufet, kino a dokonce i poštu! A nemusíte se bát, věž je konstruována tak, aby vydržela nápor i několika tisíců návštěvníků. Posedět zde můžete v celé řadě proslulých restaurací, ze kterých je nádherný výhled prakticky na celou francouzskou metropoli (z vrcholku věže dohlédnete až na vzdálenost 67 kilometrů).

Eiffelova věž je pojmenována podle slavného architekta Gustava Eiffela, ten ale měl s projektem dlouhou dobu potíže a od mnohých slavných Francouzů se nikdy nedočkal patřičného uznání. Pařížané „Eiffelovku“ často přímo nenáviděli, Emile Zola, Alexander Dumas a Guy de Maupassant ji dokonce zcela otevřeně kritizovali. Přesto však zůstala stát až do dnešních časů (aby také ne, když váží celých sedm tisíc tun) a dostalo se jí zajímavého následování v podobě „naší“ Petřínské rozhledny. Původně přitom měla být rozebrána už za několik let, postavena totiž byla k příležitosti Mezinárodní výstavy v Paříži v roce 1889.

Dvacáté století přineslo velkou změnu a slavnou „Eiffelovku“ začali mnozí Francouzi dokonce milovat. Psali o ní básníci, stala se vděčným objektem malířů a dokonce si zahrála i v několika filmech. V samotné Paříži je sice spoustu zajímavých míst – Invalidovna, palác Chatillot, Martovo pole a tak dále a tak dále. Ale když se zeptáte prakticky kohokoliv na světě, jmenuje jako první pařížskou dominantu právě Eiffelovu věž… >>> Než vyrazíte na dovolenou, nezapomeňte si uzavřít cestovní pojištění. Jde to i online na top-pojisteni.cz.

20.4.2014