Zámek Kravaře

Zámek Kravaře (Česká republika)

Barokní zámek Kravaře, nacházející se v Moravskoslezském kraji poblíž Ostravy, byl vystavěn na místech někdejší renesanční tvrze v letech 1721 – 1728 tehdejším majitelem Janem Rudolfem Eichendorffem.

Nejzajímavější je na tomto zámku určitě pozdně barokní kaple archanděla Michaela, jíž najdete v zadním traktu celkem čtyřkřídlé zámecké budovy. Ta jako jediná přežila obrovský požár v roce 1937, po němž už snad nejsou v Kravařích ani stopy, proběhlo totiž hned několik rekonstrukcí. Strop její kupole je zdoben freskou s názvem Nanebevzetí panny Marie, na oltáři pak najdete obraz Pád andělů.

Prohlédnout si ale můžete například i typickou slezskou chaloupku zhruba z poloviny devatenáctého století. Celá expozice zámku Kravaře se nachází v šesti různých místnostech, obdivovat zde lze například i prostory, kde bydlela sama rodina majitele Eichendorffa. V rámci symbolického vstupného si lze projít hned obojí a porovnat podmínky, v jakých se bydlelo v 18. a 19. století. Milým bonusem je pak typický hlučínský lidový kroj, který je k vidění ve zmíněné chaloupce. Expozice zámku pak nabízí i možnost projít si místnost s heraldickými symboly okolních měst a vesniček na celém Ostravsku.

V zámeckém areálu si lze projít i nádherný park v ryze anglickém stylu (až na část, která je uzpůsobena potřebám tamního malého golfového hřiště). V barokní době zde byly vzácné dřeviny a spoustu malých rybníčků.

Na zámek Kravaře můžete zavítat od dubna do října mezi devátou a sedmnáctou hodinou, zavřeno je pak typicky v pondělí. Při vlastivědných výletech byste ale neměli opomenout nedaleký zámek Hlučín, či vzdálenější zámek Chropyně, zámek Úsov či hrad Sovinec, kde jsou pro tamní návštěvníky také velice působivé expozice.

31.8.2014

Booking.com