Zámek Kravaře

Zámek Kravaře (Česká republika)

Zámek Kravaře se nachází v malebné obci Kravaře v Moravskoslezském kraji, přibližně 15 km západně od Opavy. Tento půvabný barokní zámek je oblíbeným cílem turistů nejen díky svému historickému a architektonickému významu, ale i díky nádhernému okolnímu parku a rozmanitým kulturním akcím, které se zde pravidelně konají. Zámek Kravaře nabízí návštěvníkům fascinující pohled do života šlechty a barokní architektury. Okouzlí vás nejen svou krásou, ale i atmosférou dob dávno minulých, které stále prostupují jeho zdmi.

Stručná historie

Historie zámku Kravaře sahá až do středověku, kdy na jeho místě stála původní gotická tvrz. Ve 16. století byla přestavěna na renesanční zámek, avšak jeho současná podoba pochází především z 18. století, kdy rodina Eichendorffů, majitelé panství, provedla rozsáhlou barokní přestavbu. Zámek postupně měnil vlastníky, přičemž každý z nich zanechal na jeho vzhledu a historii svůj otisk. Po druhé světové válce přešel zámek do majetku státu a po rekonstrukci byl zpřístupněn veřejnosti.

Podrobná historie zámku Kravaře

Historie zámku Kravaře je dlouhá a bohatá, sahající hluboko do středověku. Na jeho místě původně stála gotická tvrz, která sloužila jako obranné sídlo pro místní šlechtu. První písemná zmínka o tvrzi pochází ze 14. století, kdy byla v držení rodu Benešoviců, významné šlechtické rodiny, která hrála důležitou roli ve správě této oblasti. V průběhu následujících staletí se tvrz stala svědkem četných změn, jak v držení majetku, tak ve své podobě.

V 16. století, konkrétně v roce 1565, došlo k významné přestavbě tvrze na renesanční zámek. Tato přestavba byla typická pro období renesance, kdy se šlechtické sídlo postupně měnilo z čistě obranného objektu na komfortní a reprezentativní obydlí. Během této doby získal zámek více obytný charakter a začal plnit funkci nejen sídla, ale také kulturního a společenského centra pro místní šlechtu. V této fázi se Kravaře staly důležitým bodem na mapě slezské šlechty, ale až příchod rodiny Eichendorffů přinesl zásadní změny.

Když v roce 1721 zámek Kravaře získal hrabě Jan Rudolf z Eichendorffu, začala nejvýznamnější etapa v jeho vývoji. Eichendorffové byli vlivným rodem, který měl dostatek prostředků a ambicí přeměnit Kravaře na barokní skvost. Pod vedením Jana Rudolfa začala velká barokní přestavba, která změnila charakter zámku od základů. Architektura zámku získala typické barokní prvky – monumentální fasády, symetrická uspořádání a bohatou výzdobu. Baroko nebylo jen stylovým výstřelkem, ale i výrazem moci a prestiže, což se na zámku jasně odrazilo.

Rok 1937 se zapsal do historie zámku smutným způsobem. Kravaře postihl rozsáhlý požár, který vážně poškodil jeho interiéry. Oheň zničil významné části původní barokní výzdoby a mnoho cenných uměleckých děl. Požár znamenal konec jedné éry, ale zámek se po druhé světové válce znovu postavil na nohy. Po roce 1945 byl zámek znárodněn a přešel do majetku státu. Stejně jako mnoho jiných historických památek v poválečné době byl využíván k různým účelům, například jako škola či ubytovací zařízení.

V 60. a 70. letech 20. století byl zámek postupně rekonstruován. Záchrana zámku byla velkým projektem, který vyžadoval nejen finanční prostředky, ale i odborné znalosti historiků a architektů. Díky těmto rekonstrukcím se zámek Kravaře vrátil do své původní krásy a mohl být zpřístupněn veřejnosti. Dnes zámek slouží jako muzeum, které nabízí návštěvníkům pohled do života šlechty v barokní éře. Zajímavostí je, že v expozicích najdete nejen původní vybavení zámku, ale také výstavy zaměřené na historii regionu a jeho kulturní dědictví.

Kromě kulturního dědictví je zámek také centrem kulturních a společenských akcí. Pravidelně se zde konají koncerty, divadelní představení a další akce, které zámek oživují a dávají mu moderní rozměr. I přesto však zůstává Kravaře především místem, které připomíná slavné dny barokního umění a života v této části Slezska.

Architektura zámku Kravaře

Zámek Kravaře je v současnosti jedním z nejvýznamnějších barokních sídel v Moravskoslezském kraji. Jeho architektura je typickým příkladem barokního stylu s bohatou zdobností a monumentálností. Hlavní průčelí zámku dominuje symetrická fasáda s výrazným středním rizalitem, kde se nachází hlavní vchod do budovy. Typickým prvkem jsou vysoká okna a zdobné římsy, které umocňují pocit vznešenosti stavby.

Interiéry zámku byly navrženy s velkou pečlivostí a důrazem na detail. Při vstupu návštěvníka okouzlí velká vstupní hala s freskami a štukovými ozdobami. Každý sál v zámku má své specifické dekorace, které často obsahují motivy z mytologie a historie. Velký sál, který sloužil pro významné společenské akce, vyniká krásnými křišťálovými lustry a bohatou štukovou výzdobou.

Zámek je obklopen rozlehlým parkem, který byl v barokní éře pečlivě plánován a upravován v tehdy oblíbeném francouzském stylu s pravidelnými cestami a geometrickými tvary. V současné době se jedná o anglický park s volnějším uspořádáním, který láká k procházkám mezi stromy a jezírky.

Další zajímavá místa v okolí

Kostel svatého Bartoloměje – Poblíž zámku se nachází tento gotický kostel, který byl rovněž přestavěn v barokním stylu a je známý svými krásnými freskami.

Zámek Hradec nad Moravicí – Jedná se o impozantní neogotický zámek s bohatou historií a nádhernými zahradami, vzdálený pouhých 25 km od Kravař.

Opavská radnice – Historická budova s věží Hláska, která nabízí výhled na celé město a jeho okolí.

Slezské zemské muzeum v Opavě – Jedno z nejstarších muzeí v České republice, kde se můžete dozvědět více o historii Slezska a jeho kulturním dědictví.

Technické muzeum Tatra v Kopřivnici – Muzeum věnované slavné automobilce Tatra a její historii. Ideální místo pro milovníky techniky a historie automobilismu.

Zámek Kravaře je jedinečným místem, které by rozhodně nemělo uniknout vaší pozornosti, pokud plánujete návštěvu Moravskoslezského kraje. Jeho bohatá historie, okouzlující barokní architektura a malebné okolí vás zaručeně nadchnou. Více informací o otevírací době a vstupném najdete na oficiálních stránkách zámku.

 

UBYTOVÁNÍ v blízkosti zámku Kravaře

 

23.9.2024

Booking.com