Masné Krámy v Českých Budějovicích

Masné Krámy v Českých Budějovicích (Česká republika)

Vyhlášená pivnice, nacházející se v objektu, který má za sebou dlouholetou historii. Tam, kde je dnes Krajinská ulice, se prodávalo hlavně maso. První písemný doklad o podobném tržišti v Českých Budějovicích se dokládá do roku 1336, aby se pak z centrálního náměstí obchod přestěhoval do dnešní Krajinské ulice. Masné Krámy se vystavěly na začátku druhé poloviny šestnáctého století a skutečně, až do samého závěru rakouské monarchie u nás, se zde prodávalo maso ve velkém…

Po válce se přemýšlelo o zničení, naštěstí na něj nedošlo

Poválečná léta jsou v Československu předmětem velkých změn, uvažovalo se mimo jiné i o tom, že se Masné Krámy budou bourat. Osud ale rozhodl jinak, od padesátých let minulého století je zde v provozu restaurace, která si díky povodním na přelomu milénia vyžádala velkou rekonstrukci, dnes však září novotou a je vyhlášenou destinací nejen pro zahraniční hosty Českých Budějovic. Nesmí chybět ani mok, který je pro město tradiční a jemuž nyní nebudeme dělat neplacenou reklamu.:-)

Každý český občan velmi dobře ví, o čem je řeč! Samozřejmě legendární budějovický Budvar. Snad jen zmíníme, že si můžete dát klasickou desítku a dvanáctku – respektive tmavý i kroužkovaný ležák. Restaurace se pak vyžívá ve staročeské kuchyni, tradiční v Budějovicích minulých staletí.

Otevřeno je tu každý den v týdnu již od půl jedenácté, zavírací hodina je potom pohyblivá – například během pracovního týdne je restaurace k dispozici až do jedenácti večer, v neděli „jen“ do devíti. Hostům je připraveno k sezení až 170 míst, takže jsou jistě vítány i početnější návštěvy. Turistika a České Budějovice, to jsou zkrátka synonyma – už jen kvůli Náměstí Přemysla Otakara II., v jehož srdci leží Samsonova kašna. Zmínit ale ještě musíme i slavnou barokní radnici.

3.1.2020

Booking.com