Hrad Zvíkov

Hrad Zvíkov (Česká republika)

Jedna z nejslavnějších jihočeských staveb, která vznikla z podobných pohnutek jako schwarzenberský Orlík. Hrad Zvíkov, který leží asi dvacet metrů od města Písku, je právem považován za panovníka českých hradů, vždyť v dřívějších dobách jej měli ve své državě i Přemyslovci. Každoročně sem zavítají tisíce návštěvníků, dovézt se sem můžete nejen lodní dopravou od Orlíku, ale také se trochu projít po silnici v podhradí, kde lze i bez problémů zaparkovat.

Straší tady? Podle starých pověstí tu je zlý duch, zvaný také Zvíkovský rarášek, který strašil dělníky při stavbě nejstarší hradní věže – Markomanky. Tuto postavičku ztvárnil ve své komické opeře stejného jména i národní umělec Vítězslav Novák. Dvacetimetrová Markomanka, který se říká také Hlízová věž, přímo navazuje na další části hradu. Z jižní strany je vstup na nádvoří z Písecké brány, kterou zdobí i mohutný, ve skále tesaný příkop. V patnáctém století získali Zvíkov do správy Rožmberkové, kteří započali hrad řádně opevňovat. Severní brána, Červená věž, Hláska, sídlo by se rozhodně před rozvojem dělostřelectva útočníkům rozhodně ubránilo.

Pokud chcete mít skutečně impozantní výhled na řeky Otavu a Vltavu, je Zvíkov ideálním místem k návštěvě. Malebná příroda všude kolem vás jistě také uchvátí, prohlédněte si i zimoviště netopýrů (na Zvíkově jich žije až padesát) nebo také kapli svatého Václava, která je jednou z nejatraktivnějších staveb v rámci českého gotického umění.

Samozřejmě, Zvíkovem určitě prohlídku jihočeského regionu končit nemusíme. Nabízí se výlet i na zámek Orlík, který je doslova pár mil po proudu Vltavy, ale třeba také návštěva historického města Tábora. A když už jsme u těch skutečně slavných jihočeských památek, nesmíme opomenout zámek Hluboká, nedaleko Českých Budějovic.

14.1.2022