Zámek Český Krumlov
Zámek Český Krumlov se nachází v malebném městečku Český Krumlov na jihu České republiky, v Jihočeském kraji. Je to druhý největší zámecký komplex v zemi hned po Pražském hradu a je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Zámek přitahuje turisty svou impozantní architekturou, krásnými zahradami a bohatou historií, která sahá až do středověku. Při návštěvě zámku se můžete těšit nejen na prohlídku honosných interiérů, ale i na jedinečné výhledy na město a jeho okolí. Pokud toužíte po atmosféře dávných časů a chcete se ponořit do šlechtického života minulých staletí, je Český Krumlov ideální volbou.
Stručná historie
Zámek Český Krumlov byl založen ve 13. století rodem Vítkovců, jedním z nejmocnějších šlechtických rodů té doby. V 14. století se zámek dostal do vlastnictví mocného rodu Rožmberků, který jej přeměnil na své sídlo a významné kulturní centrum. Po Rožmbercích následovali Habsburkové a Eggenbergové, kteří dále rozvíjeli architektonický a kulturní význam zámku. Posledními vlastníky byli Schwarzenbergové, kteří zámek drželi až do roku 1947, kdy byl zestátněn.
Podrobná historie zámku
Zámek Český Krumlov má dlouhou a fascinující historii, která začíná již ve 13. století. Původně zde stál hrad, který založil rod Vítkovců, konkrétně Vítek II. z Prčice, člen jedné z nejvlivnějších šlechtických rodin tehdejší doby. Hrad byl postaven na strategickém místě nad řekou Vltavou, což umožňovalo kontrolovat důležité obchodní stezky vedoucí z Rakouska do Čech. Jeho poloha a rozsah symbolizovaly moc a bohatství Vítkovců, kteří byli v tehdejší době jedním z nejvýznamnějších rodů v jižních Čechách.
V roce 1302 přešlo panství do vlastnictví rodu Rožmberků, když vymřela krumlovská větev Vítkovců. Rožmberkové, jeden z nejbohatších a nejmocnějších šlechtických rodů v českých zemích, zámek Český Krumlov proměnili ve své hlavní sídlo. Především Oldřich II. z Rožmberka (1403–1462) významně přispěl k rozvoji zámku i města. Během 15. a 16. století byl hrad postupně přeměňován na pohodlnější renesanční sídlo. Za vlády Viléma z Rožmberka (1535–1592) a jeho bratra Petra Voka (1539–1611) se zámek stal kulturním centrem renesance. Vilém, který byl známý svým zájmem o umění a architekturu, povolal na zámek italské architekty a umělce, kteří proměnili původní gotický hrad na honosné renesanční sídlo. V této době byly vystavěny arkádové galerie, zahrady a slavnostní sály, které stále patří k největším skvostům zámku.
Po smrti Petra Voka v roce 1611, který byl posledním členem rodu Rožmberků, přešlo krumlovské panství do rukou císaře Rudolfa II., který zámek daroval svému nemanželskému synovi Juliovi Caesarovi d’Este. Toto vlastnictví však bylo pouze dočasné, protože v roce 1622 byl zámek prodán rodu Eggenbergů, rakouské šlechtické rodině, která získala Krumlov jako odměnu za věrnost Habsburkům během třicetileté války.
Eggenbergové sehráli klíčovou roli v další fázi rozvoje zámku. Jan Oldřich z Eggenbergu (1568–1634) zahájil rozsáhlou barokní přestavbu zámku, která dala vzniknout mnoha z dnešních nejdůležitějších částí areálu. Mezi nejvýznamnější počiny této doby patří výstavba zámeckého divadla a rozšíření zámeckých zahrad. Zámecké divadlo, které vzniklo v druhé polovině 17. století, je dodnes jedním z nejlépe dochovaných barokních divadel na světě a představuje jedinečný poklad evropské kulturní historie.
V roce 1719 přešlo panství do vlastnictví rodu Schwarzenbergů, kteří jej drželi až do 20. století. Schwarzenbergové pokračovali v úpravách zámku, především v zámeckých zahradách a parku, které byly upraveny v barokním stylu. Mezi významné přestavby této doby patří i dokončení slavného Plášťového mostu, který spojuje horní část zámku se zámeckou zahradou. Tento třípatrový krytý most je dnes jednou z nejznámějších ikon zámku Český Krumlov.
Během 19. století zámek přestal být hlavním sídlem Schwarzenbergů, kteří se přestěhovali do Hluboké nad Vltavou. I přesto si však Krumlov uchoval svou výjimečnou pozici a byl nadále udržován. Po druhé světové válce, v roce 1947, byl zámek zestátněn na základě tzv. Lex Schwarzenberg, což znamenalo konec dlouhé éry šlechtického vlastnictví.
Dnes je zámek Český Krumlov jedním z nejnavštěvovanějších a nejvýznamnějších kulturních památek v České republice. V roce 1992 byl spolu s historickým centrem města zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Zámek je nejen památkou na slavné rody, které jej vlastnily, ale také živoucím svědectvím o kulturním a historickém vývoji střední Evropy během posledních osmi století.
Architektura
Zámek Český Krumlov je ukázkou různých architektonických stylů, které se postupně vyvíjely v průběhu staletí. Původní gotické prvky jsou stále patrné v základech a některých částech hradu, především v Hrádku, což je nejstarší část zámku. V 16. století, za vlády Rožmberků, byl zámek přestavěn v renesančním stylu. Příkladem této doby jsou nádvoří, arkádové galerie a zdobené fasády, které jsou typické pro italskou renesanci.
Barokní přestavby, provedené v 17. století za Eggenbergů a Schwarzenbergů, přinesly do zámku další výrazné změny. Zámecké divadlo, jedno z nejstarších a nejlépe dochovaných barokních divadel v Evropě, je skvostem tehdejšího stavitelství. Zámek má také honosné reprezentační místnosti s bohatými freskami a štukovými výzdobami. V 18. století Schwarzenbergové dokončili přestavbu zámeckých zahrad, které zahrnují velkolepé terasy, fontány a letohrádek Bellarie, což přispívá k celkovému kouzlu tohoto místa.
Unikátním architektonickým prvkem je Plášťový most, třípatrový krytý most spojující zámecké budovy s parkem, který poskytuje krásné výhledy na město a řeku Vltavu. Celková rozmanitost stylů zámku svědčí o jeho dlouhé a bohaté historii, která z něj činí jednu z nejvýznamnějších památek v České republice.
Další památky v okolí
Městská památková rezervace Český Krumlov – Historické centrum města, plné úzkých uliček, gotických, renesančních a barokních domů, tvoří jedinečný architektonický celek, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.
Kostel sv. Víta – Tento gotický kostel z 15. století je jednou z dominant Českého Krumlova a představuje významný příklad středověké církevní architektury.
Klášter Zlatá Koruna – Cisterciácký klášter založený ve 13. století, ležící asi 7 km od Českého Krumlova. Jeho komplexní gotická architektura a klidné prostředí vytváří ideální místo pro duchovní rozjímání.
Hrad Rožmberk – Romantický hrad ležící nad řekou Vltavou, nedaleko Českého Krumlova. Hrad byl postaven ve 13. století a stal se sídlem rodu Rožmberků, jehož historie je úzce spojena i se zámkem Český Krumlov.
Klášter Vyšší Brod – Tento cisterciácký klášter byl založen v roce 1259 a je jedním z nejvýznamnějších klášterů v České republice. Nachází se přibližně 20 km od Českého Krumlova a je známý svým gotickým kostelem a rozsáhlou knihovnou.
Zámek Český Krumlov je neuvěřitelnou směsicí historie, umění a architektury, která nabízí návštěvníkům jedinečný pohled do minulosti. Ať už vás zajímají šlechtická sídla, barokní divadlo, nebo prostě chcete zažít nezapomenutelný výlet, Český Krumlov je ideální destinací. Více informací o vstupném a otevírací době naleznete na oficiálních stránkách zámku.
>> UBYTOVÁNÍ v Českém Krumlově <<
8.9.2024
Booking.comAktuální počasí v destinaci
|
11,9°C
|
Předpověď počasí |
Nejnovější
- Zámek Vizovice: Poklad barokní architektury v srdci Zlínského kraje
- Hrad Helfštýn: Největší středověká pevnost Moravy
- Zámek Bučovice: Renesanční skvost v srdci Moravy
- Hrad Velhartice: Středověká perla šumavských vrchů
- Hrad Hukvaldy: Monumentální zřícenina v srdci Beskyd