Kostel svatého Františka Xaverského v Uherském Hradišti
Uherské Hradiště láká svým klidem a pověstnou atmosférou spoustu turistů, někteří preferují víno a jiní zase sakrální architekturu – většina si však nenechá ujít obojí. Opravdovým klenotem města je barokní stavba z konce sedmnáctého století, na níž se podílel italský mistr architektury Dominik Orsi, jenž za sebou zanechal i pražský Kolowratský palác a několik dalších slavných staveb. Pojďme si proto představit tuto, která nese jméno svatého Františka Xaverského. Jezuitům se jako řádu v Uherském Hradišti hodně dařilo, odejít museli až v pověstném roce 1778, kdy kostel získal farní úřad.
Stavba velmi pravidelně slouží svému účelu
Ranní mše jsou už klasika, v neděli si sem můžete zajít v půl deváté, ve všední dny pak ještě o hodinu dříve. Přitom postavit tento kostel nebylo vůbec snadné, bažinaté podloží znesnadňovalo práci a v roce 1997 dokonce udeřily povodně a řeka Morava mohla osud stavby definitivně zpečetit. Slavné dílo minulosti se však nakonec podařilo uhájit a když se po povodních uklízelo, v jedné z kaplí byly objeveny některé původní fresky. Takže vlastně takové štěstí v neštěstí, chtělo by se říci?
Pravda, jak Velehrad, tak i Skanzen Modrá jsou unikátní památky, ale kostel svatého Františka Xaverského by byla škoda opomenout. Už i proto, že jeho výzdobu iniciovali umělci jako Ignác Raab nebo Ondřej Schweigl. Stavba samotná probíhala mezi léty 1654 a 1729, do kostela můžete na klasickou prohlídku mezi od jara do podzimu, respektive od května do září. Na Masarykově náměstí, které je centrem Uherského Hradiště, je situováno i několik dalších budov, které zde nechali vystavět jezuité, jako je například gymnázium (někdy zvané jednoduše Reduta).
14.7.2021
Booking.comMapa oblasti
Nejnovější
- Katedrála v Cremoně: Klenot lombardské architektury
- Hrad Carew v sobě ukrývá i malou špetku velšské romantiky
- Historické centrum slavného města aneb Masarykovo náměstí ve Znojmě
- Zámek Kadriorg nedaleko Tallinu
- Zámek Velké Losiny: Renesanční skvost a svědek čarodějnických procesů