Zámek Děčín

Zámek Děčín (Česká republika)

Ačkoliv se může zdát, že Severní Čechy nejsou vůbec hezkým místem, opak může být pravdou. Důkazem budiž zámek Děčín, unikátní objekt, který zde v různých podobách stojí už od desátého století a který je zapsán na seznamu kulturních památek České republiky.

Původně se na skále nad soutokem Labe a Ploučnice nacházelo dřevěné hradiště, které založili už v desátém století Přemyslovci. O dvě stě let později, ve třináctém století, zde byl vybudován kamenný gotický hrad, jehož hlavním účelem bylo poskytnout útočiště pro personál, který hlídal plavbu lodí po řece.

Původnímu účelu ale přestal sloužit už v šestnáctém století, kdy bylo rodem majitelů z Bünau rozhodnuto o přestavbě na zámek renesančního typu. v takové podobě však dlouho nezůstal, protože Rudolf Bünau odmítl po porážce husitů přejít ke katolíkům, proto byl odejit do exilu a zámek připadl pánům z Thunu. Ti mu vtiskli barokní tvář a obklopili ho rozlehlými zahradami. V osmnáctém století ještě stihli provést nákladnou přestavbu do dnešní klasicistní podoby, ale tak, jako žádný strom neroste do nebe, tak ani finanční zdroje Thunů nebyly neomezené.

V roce 1932 tedy rodina prodává zámek Děčín československému státu. Po roce 1968 navíc sídlila sovětská posádka a jen tak někoho sem nepustila. Rok 1991 ale přinesl opravdový zlom. Tehdy byla zahájena rozsáhlá rekonstrukce za účelem zpřístupnění zámku veřejnosti.

A to se také povedlo. V dnešní době zde najdeme rovnou tři různě zaměřené prohlídkové trasy. Prohlédnout si můžete například rozsáhlé zámecké zahrady. V nedalekém okolí Děčína pak nabídne třeba zámek Litoměřice, vyplatí se ale navštívit i zámek Mělník či nedaleký hrad Střekov.

10.9.2017