Reklama

Zámek Slavkov

Zámek Slavkov (Česká republika)

Historie zámku Slavkov se počíná psát ve druhé polovině šestnáctého století, kdy původní tvrz řádu Německých rytířů nechali tehdejší majitelé přestavět na renesanční zámek. O století později nechali Kounicové italské architekty pracovat na barokní přestavbě zámku (ta byla definitivně dokončena v roce 1769) – a výsledek je opravdu skvostný, posuďte sami.

Zámek Slavkov má více než sto pokojů a projít si můžete i tamní velkolepou zahradu, pojatou v honosném francouzském stylu. V rámci prvního patra zámku si můžete prohlédnout galerii rodu Kouniců, takzvaný Historický sál nebo oratoř zámecké kaple svatého Kříže. Tato kaple je vyzdobena nádhernými barokními soškami andělů a není jistě náhoda, že se tu pořádají poměrně často různé společenské události – hudební koncerty či třeba svatební obřady.

Poté si můžete projít třeba i zámecký park, rozkládající se na skoro šestnácti hektarech. Poměrně nedávná rekonstrukce (70. léta minulého století) mu dala opět ryze barokní podobu, najdete tu dva zahradní bazény a řadu barokních plastik. Docela dobře se tu odpočívá…

Na zámku Slavkov, konkrétně v rámci takzvaného Historického sálu, se udála i jistá slavná historická událost. Ano, týká se to jedné z bitev takřečených Napoleonských válek, 6. prosince 1805 zde bylo slavnostně podepsáno příměří, které zase tak moc dlouho nevydrželo. :-)

Slavkovský zámek byl v roce 2008 prohlášen za národní kulturní památku, jeho součástí je také muzeum. Návštěvníci zde mohou podstoupit hned dvě prohlídkové trasy – projdou si buď historické salonky, kde se dozví něco o kultuře šlechtického bydlení nebo takzvané historické sály (Sál předků, již zmíněný Historický sál, Rubensův sál a kapli sv. Kříže). Vstoupit klidně můžete i do zámeckého podzemí.

Otevřeno je zde zpravila od konce března do začátku prosince mezi devátou a sedmnáctou hodinou, v pondělí bývá pravidelně zavřeno. Zajímavým typem na výlet v rámci Moravy může být ale i zámek Chropyně nebo hrad Pernštejn.

1.6.2014

Komentáře
Reklama