Zámek Slavkov

Zámek Slavkov (Česká republika)

Historie zámku Slavkov se počíná psát ve druhé polovině šestnáctého století, kdy původní tvrz řádu Německých rytířů nechali tehdejší majitelé přestavět na renesanční zámek. O století později nechali Kounicové italské architekty pracovat na barokní přestavbě zámku (ta byla definitivně dokončena v roce 1769) – a výsledek je opravdu skvostný, posuďte sami.

Zámek Slavkov má více než sto pokojů a projít si můžete i tamní velkolepou zahradu, pojatou v honosném francouzském stylu. V rámci prvního patra zámku si můžete prohlédnout galerii rodu Kouniců, takzvaný Historický sál nebo oratoř zámecké kaple svatého Kříže. Tato kaple je vyzdobena nádhernými barokními soškami andělů a není jistě náhoda, že se tu pořádají poměrně často různé společenské události – hudební koncerty či třeba svatební obřady.

Poté si můžete projít třeba i zámecký park, rozkládající se na skoro šestnácti hektarech. Poměrně nedávná rekonstrukce (70. léta minulého století) mu dala opět ryze barokní podobu, najdete tu dva zahradní bazény a řadu barokních plastik. Docela dobře se tu odpočívá…

Na zámku Slavkov, konkrétně v rámci takzvaného Historického sálu, se udála i jistá slavná historická událost. Ano, týká se to jedné z bitev takřečených Napoleonských válek, 6. prosince 1805 zde bylo slavnostně podepsáno příměří, které zase tak moc dlouho nevydrželo. :-)

V roce 2008 byl zámek Slavkov prohlášen za národní kulturní památku, jeho součástí je také muzeum. Návštěvníci zde mohou podstoupit hned dvě prohlídkové trasy – projdou si buď historické salonky, kde se dozví něco o kultuře šlechtického bydlení nebo takzvané historické sály (Sál předků, již zmíněný Historický sál, Rubensův sál a kapli sv. Kříže). Vstoupit klidně můžete i do zámeckého podzemí.

Otevřeno je zde zpravila od konce března do začátku prosince mezi devátou a sedmnáctou hodinou, v pondělí bývá pravidelně zavřeno. Zajímavým typem na výlet v rámci Moravy může být ale i zámek Chropyně nebo hrad Pernštejn.

1.6.2014

Booking.com