Hrad Křivoklát

Hrad Křivoklát (Česká republika)

Nesmírně starý a nesmírně proslulý – tedy ve srovnání se zbytkem českých hradů. Tak přesně to je Křivoklát, který se stal už za dob krále Přemysla Otakara II. oblíbeným sídlem českých panovníků. Ono, dřevěné hradiště s loveckou stanicí tu bylo vždy a pojednává o něm již Kosmas, ale je pravdou, že teprve král Přemysl zde vystavěl monumentální kamenný hrad, který vstoupil do historie.

Bohužel je však pravdou, že středočeský hrad (leží nedaleko Rakovníka, jen tak pro pořádek) Křivoklát musel přečkat hned několik požárů, což znamenalo stejné množství přestavování a renovací. Například v 16. století se ještě za vlády Jagellonců dočkal pozdně gotického převlečení. To tu už bylo známé státní vězení, v němž si poseděl i jistý magistr Kelly, známý také coby postava jisté filmové veselohry.

Na hradě Křivoklát se pořádá spousta kulturních akcí, takže pokud sem zavítáte a budete mít štěstí, užijete si i zajímavé zpestření celého výletu. Co třeba takové „křivořezání“? Jedná se o předváděčku umění řezbářů, jak už sám název napovídá. A čas od času je tu také nějaká svatba, Křivoklát je pro tyhle účely jako stvořený.

Najdete tu ale i krásnou hradní kapli, knihovnu s více než padesáti tisíci svazky, muzeum, obrazárnu, lovecké sbírky, černou kuchyni a především krásnou vyhlídku na krajinu všude kolem. Dále je tu pro návštěvníky i rytířský sál nebo již zmíněné vězení včetně dech beroucích mučíren. No prostě až dost na celé jarní či letní odpoledne…

Vybrat si můžete hned ze dvou prohlídkových okruhů. Ta první se věnuje gotickému paláci a je přístupná i během zimy, prohlídkový okruh „Na hradby“ zase přiblíží celý hradební systém. A nezapomeňte, v pondělí je tu standardně zavřeno. K hradu se vztahuje hned několik zajímavých pověstí, ale o těch se dozvíte až při jeho návštěvě, ať je taky nějaké to překvapení. Zajímavý by mohl být i výlet na hrady Loket a Karlštejn, které jsou podobně proslulé.

14.7.2014

Booking.com