Olšanské hřbitovy v Praze
Olšanské hřbitovy v Praze jsou největším hřbitovním komplexem našeho hlavního města a jedním z nejimpozantnějších hřbitovů, které Česká republika má. Najdeme je v městské části Žižkov a celý komplex tvoří celkově dvanáct různých hřbitovů. Místo svého posledního odpočinku zde našlo mnoho významných osobností.
Nejstarší část, takzvaný I. hřbitov, byl založen koncem sedmnáctého století po obrovské morové epidemii. Nepohřbívá se na něm už od roku 1786, kdy se definitivně přešlo k pohřbívání na II. hřbitově. Ani ten však nesloužil dlouho, protože již roku 1860 se začalo pohřbívat na hřbitově třetím. Postupně tu vyrostlo celkem dvanáct různých oddělení a na těchto hřbitovech se pohřbívá dodnes. Odhaduje se, že se tu nachází celkově až 25 tisíc hrobek, 65 tisíc hrobů a nespočet hrobů urnových.
Zajímavostí je, že olšanské hřbitovy byly místem, kde od roku 1921 do roku 1932 fungovalo vůbec první pražské krematorium. Tehdy velmi inovativní a moderní způsob pohřbívání si brzy našel popularitu i mezi Pražany. V místech původního krematoria dnes funguje obřadní síň.
Dvě části hřbitova jsou vyčleněny speciálně pro účely pohřbívání pravoslavných věřících a také Židů. Další nedílnou součástí je pak vojenský hřbitov, na kterém odpočívají legionáři z 1. světové války, druhé světové války a další významné osobnosti v uniformách.
Na olšanských hřbitovech odpočívají takoví velikáni české historie jako například spisovatel Karel Jaromír Erben, architekt Jan Zeyer, ale také známí herci Voskovec a Werich či hokejista a později hokejový trenér Ivan Hlinka.
Příhodná poloha v centru města umožní navštívit i jiné zajímavé památky. Můžete se také vydat je nejen na Pražský hrad, ale také na legendární Vyšehrad s nádherným rozhledem na celou Prahu.
20.4.2018
Aktuální počasí v destinaci
|
21,1°C
|
Předpověď počasí |
Nejnovější
- Zámek Nelahozeves: Skvost renesanční architektury
- Zámek Chropyně: Perla renesance na Moravě
- Zámek Dobříš: Barokní perla středních Čech
- Národní divadlo: Symbol českého národního obrození
- Hrad Loket: Majestátní strážce nad Ohří