Viadukt Jezernice

Viadukt Jezernice (Česká republika)

Olomoucký kraj nabízí nespočet nádherných míst, která rozhodně stojí za to vidět. Jedno unikátní dílo můžete obdivovat například v přerovském okrese, konkrétně v malebné obci Jezernice. Zde se nachází monumentální železniční viadukt z devatenáctého století, jehož unikátní zachovalost vám jistě naprosto vyrazí dech.

Viadukt Jezernice je součástí historické severní dráhy císaře Ferdinanda. Jednalo se o železničně – těžební společnost, která provozovala rozsáhlou síť železnic mezi Vídní a polskou Bochní. Jednalo se tehdy o vůbec první parní železnici na našem území.

Jezernický viadukt se nachází přímo za obcí Jezernice. Měří neskutečných 343 metrů a je vysoký 10 metrů. Jeho 41 oblouků vyrazí dech snad každému. Původně, když ještě provoz nebyl tak hustý, byl na místě dnešního viaduktu jednoduchý cihlový most. Ten ale roku 1873 přestal vyhovovat, protože doprava po železnici zažívala nebývalou expanzi a bylo nutné přistavět i druhou kolej. Právě tak vznikl tento kolos, který je nejenom do dnešních dnů zachovaný, ale dokonce také plně funkční. Za to vděčíme i rozsáhlé rekonstrukci z roku 2001, která přizpůsobila původní viadukt i pro provoz vozidel vážících až téměř 23 tun. Viadukt je vyztužen mohutnou klenbou ze železobetonu a okolní zdivo plní samozřejmě pouze dekorační funkci.

Ve velmi blízkém okolí najdete i mnoho dalších zajímavých objektů, které určitě stojí za to navštívit. Za zmínku stojí například nedaleký přerovský zámek, kde v současnosti působí muzeum Komenského. Navštívit můžete také zříceninu hradu Helfštýn, jednu z největších zřícenin, které Česká republika má. Milovníci poněkud uhlazenější kultury pak jistě nevynechají například velmi známý zámek Chropyně.

27.8.2017