Vlkova věž je ve Znojmě

Vlkova věž ve Znojmě (Česká republika)

Původní název zněl trochu jinak, do dnešní podoby jej upravila až snaha mít odkaz na někdejšího markrabího Vlka, jenž velel dlouhá léta městským hradbám. Vlkova věž je gotická stavba, která pochází pravděpodobně ze čtrnáctého věku a je součástí hradebního systému. Na ochozy vede více než stovka schodů a nejvyšší bod stavby se nachází ve 32 metrech nad úrovní povrchu – což bylo určitě pro středověkého člověka na pohled opravdu hodně vysoko…

Jižní část města zdobí právě tato obranná hradba

Vlkovu věž si nejlépe prohlédnete z Masarykova náměstí, dříve šlo o součást brány zvané Vídeňská a později také Dolní – ta ale došla v průběhu věků zbourání. Kdy se na ni vlastně můžete vypravit? Otevřená je mezi květnem a zářím, a sice každý den mezi desátou a sedmnáctou hodinou. Bohužel, dřevěné části se nedochovaly do dnešních časů, důvodem bylo řádění přírodních živlů – v roce 1843 do věže praštil blesk a všechno, co bylo ze dřeva, samozřejmě shořelo. Kamenná věž však zůstala, dočkala se však z pochopitelných příčin jisté rekonstrukce. Pokud chcete vidět Znojmo z nějakého z vysokých bodů, je právě Vlkova věž zajímavý nápad k procházce. Schodiště má sice 123 stupínků, ale je široké a velmi pohodlné, rozhodně ne tak středověké, jako zbytek stavby. Tak to zkuste!

A pro zajímavost, jaká je síla zdiva? Něco málo přes dva metry, což je na opevnění malého středověkého města vlastně poměrně dost vysoké číslo. Samozřejmě, v nabídce je pro milovníky výhledů i Radniční věž, na ni ale vede mnohem více schodů, takže záleží na vaší kondici a možnostech, pokud budete příliš unavení, zkuste vyjít za Vlkem! Nebo mrkněte na kapli svatého Václava, Znojemský hrad nebo klasiku – Střelniční věž – postavenou v krutých časech husitů.

31.1.2020

Booking.com