Hrad Rabí

Hrad Rabí (Česká republika)

Hrad Rabí je v současné době bohužel jen zříceninou, ale rozhodně stojí za to jej navštívit. Snad už jen proto, že je svou nebývalou rozlohou (cca celý jeden hektar) největším hradem na našem území. Založení hradu, který se nachází zhruba osm kilometrů od města Sušice, se obecně datuje někdy do 13. století, nicméně o jeho prvních majitelích neexistují písemné zprávy (těmi prvními doloženými jsou Švihovští z Rýzmberka).

Tento hrad je slavný i díky jedné historické události. Husitský hejtman Jan Žižka z Trocnova zde totiž při obléhání v roce 1421 přišel i o své druhé oko. Rabí vlastnil svého času i proslulý jihočeský velmož Vilém z Rožmberka, za zmínku pak stojí i Lamberkové nebo rod Chanovských z Dlouhé Vsi.

Rabí potkaly velké nepříjemnosti i v dalších staletích. Během třicetileté války byl hrad vydrancován a v 18. století pak dokonce vyhořel. Během posledních sta let proběhlo i několik renovací, takže můžeme říct, že rozvaliny jsou to celkem zachovalé. A to i přesto, že během osmnáctého století z něj brali vesničané kameny na stavbu svých vlastních stavení – docela zajímavý osud, že?

A co zajímavého tento západočeský hrad skrývá? Asi nejhlubší studnu, jakou lze vůbec na českých hradech vidět, působivé hradní sklepení dosahující až hloubky devíti metrů a například i pozdně gotický kostel Nejsvětější Trojice. Další v pořadí je vyhlídková terasa a šestadvacet metrů vysoká vyhlídková věž. Prohlídka je možná od dubna do října a trvá zhruba pětačtyřicet minut.

A na závěr ještě jedna zajímavost – na Rabí se celkem často natáčelo. Filmy jako například Údolí včel, Markéta Lazarová, Radúz a Mahulena nebo francouzská minisérie Bídnici vznikaly mimo jiné i zde. Poměrně často se zde konají i kulturní akce. Nezapomeňte také při výletech po českých hradech a zámcích navštívit i Bezděz nebo třeba Křivoklát.

15.8.2014

Booking.com