Zámek Jemniště

Zámek Jemniště (Česká republika)

Středočeský barokní zámek z 18. století, který je v současnosti v držení šlechtické dynastie Šternberků. Čtrnáctihektarový anglický zámecký park plný exotických dřevin, prohlídková trasa s celkem devíti bohatě zdobenými sály a pokoji, benátská kašna na nádvoří. To vše uvidíte na zámku Jemniště, který Vás právě láká k prohlídce…

V anglickém parku najdete mnoho různých zástupců fauny i flóry z celého světa. Namátkou třeba čínské sekvoje, libanonské cedry, himalájskou borovici nebo lamu, osla, páva, klokana a papouška kakadu, od nezbedného mývala se obecně doporučuje raději držet se v uctivější vzdálenosti. Zkrátka a dobře, nudit se tu určitě nebudete.

Zámecký areál má za sebou bohatou historii, v polovině 18. století vyhořel a musel být notně zrekonstruován, dlouhá léta sloužil jako letní sídlo pánů z Trauttmansdorffu, později zámek zakoupili právě již zmínění Šternberkové. První zprávy o panství Jemniště pocházejí z konce 14. století, před zámkem tu byla vystavěna vodní tvrz, ve které sídlila ta či ona šlechtická rodina – když se tu zeptáte na „starý zámek“ v nedaleké vsi, místní Vás už určitě navedou správně.

Zámek Jemniště se nachází 50 kilometrů jižně od Prahy, pravidelně se zde konají romantické svatby, to nekonečně romantické prostředí k něčemu podobnému totiž přímo vybízí! Chcete si vysadit v parku svůj svatební strom (nebo klidně i strom takzvaně „jen tak“, na památku)? To není žádný problém, podobná věc se dá vážně snadno zařídit.

No a kam se vydat po kraji dál? Mezi dva zajímavé objekty patří třeba zámky Bechyně a Blatná. Renesanční stavba z Bechyně pochází ze šestnáctého století, místní kraj si zamiloval i jihočeský velmož Petr Vok z Rožmberka.

11.6.2017