Predjamský hrad
Pokud máte rádi romantiku v mírných výškách, nemusíte vyrazit právě na Prachovské skály. Nabízí se totiž i výlet na jih, do Slovinska, kde je do skalního prostředí umístěn jeden velice pohledný hrad. Budovati jej kázal patriarcha z Aquileje ve dvanáctém století, později byl v renesanční epoše ještě přestavěn. Více než stometrový převis, řeka vtékající přímo do mohutné skály a několik lávek, co přidají na prohlídce špetku adrenalinu. Potkat se můžete i s pár netopýry. Slovinský Kras umí být skutečně nádherný a turisté, kteří milují přírodu, se brzy zakoukají i do něj.
Svatebčané si tady podávají dveře
Je tak krásný, až by se v něm mohla odehrávat svatba, právě na to myslí mnoho mladých párů, které chtějí vstoupit do svazku manželského. Nakonec, proč ne? Tento obřad by měl určitě být nanejvýš originální, což je u Predjamského hradu sázka na jistotu. Původně nedobytný hrad si nakonec podrobil rytíř Erasmus Jamský, právě tehdy také přišla ke slovu změna názvu. Původní Luegg se změnil na Predjamski grad. V majetku rytířově gotický komplex nevydržel příliš dlouho, ale díky skalám jej šlo bránit před útočícími vojsky více než celý rok. Prvky renesance pak do kamenného hradu přináší další majitel, jistý baron Hans Cobenzl.
Nechybí mučírna, ale i výstava středověkých zbraní, v podkroví se můžete rozhlédnout do kraje, který tvoří občina Postojna, jejíž centrum je dobrých deset kilometrů daleko. A když se řekne Slovinsko, neměli byste zapomínat, že památek na dávné časy je tu ještě více, například hrad Ljubljana. Dnes je Predjamský hrad v majetku státu, odkud přešel po druhé světové válce od Windischgrätzů. Věděli jste, že se stal tento hrad i filmovým ateliérem? Opravdu se do něj zamiloval i George R. R. Martin, autor světoznámé Hry o trůny.
15.6.2022
Nejnovější
- Zámek Nelahozeves: Skvost renesanční architektury
- Zámek Chropyně: Perla renesance na Moravě
- Zámek Dobříš: Barokní perla středních Čech
- Národní divadlo: Symbol českého národního obrození
- Hrad Loket: Majestátní strážce nad Ohří