Hrad Ljubljana

Hrad Ljubljana (Slovinsko)

Stavba, která započala v jedenáctém století a nyní je v majetku města, které je v rámci Slovinska tím vůbec nejvýznamnějším. Na jeho místě stávala kdysi římská pevnost, a ještě dříve osada původních obyvatel, která vznikla někdy ve dvanáctém století před Kristem. Po mimořádně dlouhé a nákladné rekonstrukci se Lublaňský hrad těší značné popularitě, už patnáct let sem jezdí i lanovka, která nabídne i pohled na historické centrum města. Na kopec se tak dostanete i bez dlouhé procházky, která ovšem vede pěknou zelení a potrvá zhruba čtvrthodinku. Tak záleží už jenom na vás!

V minulosti vězení i vojenská pevnost

Sídlo vojenské posádky, ale i místo, kde je pobyt ne právě dobrovolným. I hrad Ljubljana sloužil svého času jako vězení, a to vlastně až do samého konce největší války v dějinách lidstva. Osm století historie, pečlivě udržovaný trávník a zdivo, které působí jako téměř nové. Rekonstrukce se zdařila a návštěva se může na hradu pokochat kaplí, zvonicí i rozsáhlým muzeem, připraveno je také malé posezení v kavárničce. Když vyjdete do zvonice, nabídne se vám báječný výhled, možná až dokonce na Kamnicko-Savinjské Alpy, jejichž nejvyšším vrcholkem je Grintovec (2588 metrů nad mořem). Hodně ale bude záležet na rozmarech počasí, protože k úspěchu musí být prakticky jasno a slunečno.

Dnes se na hradu Ljubljana konají svatby i četné společenské akce, podívat se můžete i do virtuálního muzea, které nabídne možnosti, jaké jsme jako turisté ještě v minulé generaci rozhodně neměli. Když už budete ve Slovinsku, nezapomeňte navštívit ještě jednu perlu – doslova skalní klenot. Predjamský hrad je totiž gotika vsazené v hluboké skále a platil v minulosti za (prakticky až) nedobytné místo. Povedlo se to vlastně jen jednomu loupeživému rytíři, jak praví i místní legendy.

7.5.2023