Starý most v Mostaru

Starý most v Mostaru (Bosna a Hercegovina)

Poprvé se používal už ve druhé polovině šestnáctého století, ještě v době, kdy oblast spadala pod osmanskou svrchovanost. Kamenná stavba si dala za cíl propojit oba břehy řeky Neretvy v místě nejhustšího osídlení. Mostar je městem na jihu Bosny a Hercegoviny, v aglomeraci tu žije více než sto tisíc lidí. Stari most, jak říkají místní, je reprezentantem balkánské islámské architektury, stavěl ho Mimar Hayruddín na rozkaz Sulejmána Nádherného a stal se náhradou za dřívější dřevěný most, který už pro původní účel vůbec nepostačoval. Stavět se začal v roce 1557, dokončen byl až zhruba o devět let později.

Stavbu poškodila až občanská válka

Krutý občanský konflikt, jenž zuřil v bývalé Jugoslávii v devadesátých letech minulého století, si vyžádal spoustu lidských obětí. Zničena byla i řada staveb, ať už to bylo v Bělehradu, Vukovaru nebo právě v Mostaru, jehož most padl za oběť granátům chorvatské armády. 24 metrů vysoký, 29 metrů dlouhý a 4 metry široký, taková je řeč čísel. 9. listopadu 1993 byl ale Starý most zbořen a trvalo dlouhou dobu, než se jej povedlo zrekonstruovat. Protože za původní stavbou stáli Osmané, dostala tento delikátní úkol turecké firma a nutno říci, že rozhodně uspěla. Stavba probíhala mezi červnem 2001 a červencem 2004 a její náklady se vyšplhaly až do výše téměř 16 milionů amerických dolarů. Most pak byl v roce 2005 zapsán na prestižní seznamy organizace UNESCO jako celkově 946. památka v pořadí.

Přehlídka balkánské historie v kostce

O mostu a jeho zkáze zpívá i turecká rocková kapela Bulutsuzluk Özlemi´s, která v roce 1996 složila skladbu Yasamaya Mecbursun. Na konci července se koná pravidelně poměrně nebezpečná akce pro zejména náctileté mladíky, která má dlouholetou tradici. Skoky dospělosti, jak říkají místní, dělají prý z mladých chlapců muže. Neretva je ale řeka velmi chladná a jde o počin, který lze schválit pouze skvělým plavcům. Jednou ze zajímavých památek této lokality je i hrad Počitelj.

17.10.2022