Mayské město Tikal

Mayské město Tikal (Guatemala)

Střední a Jižní Amerika jsou proslulé starobylými ruinami dávných indiánských civilizací. Většina z nich bohužel zanikla v době velkých zámořských objevů v patnáctém a šestnáctém století vinou evropských dobyvatelů. V té době však zřejmě málokoho (a to ani ze strany domorodců, ani ze strany indiánů) nenapadlo, že za nějakých pět set let budou Evropané zpátky a jako turisté budou obdivovat pozůstatky těchto neobyčejných lidských společenství. Každý již jistě slyšel o peruánském Machu Picchu nebo Chichen Itzá či Palenque v Mexiku.

Poněkud méně známé (zcela jistě neprávem) je potom starověké město Tikal v Guatemale. Jihoamerická Guatemala sice není příliš frekventovanou turistickou destinací, pokud si sem však z nějakého důvodu již uděláte výlet, pak byste Tikal rozhodně neměli minout. Město ze šestého století před Kristem, zapsané na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, zaniklo z neznámých důvodů zhruba před jedenácti sty lety. V době jeho největší slávy ho obývalo až 55 tisíc lidí (podobně jako třeba dnešní Karlovy Vary).

V pralese ukrytý Tikal představoval centrum tehdejšího obchodu, třebaže nešlo o největší či hlavní město – tím byl patrně mexický Teotihuacán. V Tikalu v době jeho největší slávy prosperovalo na tři tisíce paláců, pyramid, hřišť nebo dokonce originální termální lázně. To, co sem pravděpodobně láká největší davy turistů, jsou místní pyramidy. Před staletími bývaly ještě pokryté barevnými štuky znárodňujícími náboženské výjevy; stély na náměstí potom zobrazovaly podobizny místních panovníků.

Těch se podle dochovaných archeologických záznamů vystřídalo čtrnáct. Možná by se jejich jmény mohli inspirovat i dnešní politici: svého času Tikalu vládla Bouřlivá obloha, Okrášlený jaguár nebo dokonce Král Čokolády. Posledně jmenovaný má v Tikalu dokonce svůj chrám, Chrám Velkého jaguára. Jde o stupňovitou pyramidu vysokou 44 metrů, postavenou v 8. století.

12.3.2015