Taj Mahal

Taj Mahal (Indie)

Některé světové stavby jsou zkrátka tak unikátní, že jejich sláva překonává hranice a rozšířila se po celém světě. Kdo by neznal egyptské pyramidy, středoamerické Chichen Itzá, Eiffelovu věž, istanbulskou mešitu Aya Sofya nebo třeba indický Taj Mahal? Právě o posledním jmenovaném si povíme něco víc, jde totiž o vskutku pozoruhodnou (nejen) architektonickou památku.

Siluetu Taj Mahalu poznáme již dálky. 73 metrů vysoká stavba představuje pro mnoho z nás dokonce symbol celé Indie a díky své výjimečnosti byla neoficiálně zařazena k seznamu sedmi divům světa. Zcela oficiálně potom náleží k seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Ale čím Taj Mahal vlastně je? Nabízí se možnost chrám nebo mešita, ve skutečnosti však jde o pomník – pomník postaven pro předčasně zesnulou manželku.

Tak horoucí láskou vzplanul indický mogul Šáhdžahán k jedné ze svých manželek, Ardžumand Banu Baygam. Oženil se s ní, když dívce bylo teprve patnáct let a zamiloval se do ní natolik, že později nedokázal unést její smrt při porodu celkem již čtrnáctého (!) dítěte (tehdy bylo „perle paláce“, jak ji král nazýval, pouhých 36 let). Král se rozhodl uctít její památku monumentální stavbou. Pravda je, že bohatství indické kasy bylo tehdy nesmírné, takže si to zcela jistě mohl dovolit – o peníze však mladému panovníkovi nešlo.

Ke stavbě královského mauzolea svolal odborníky z celého tehdy známého světa a stavba trvala rovných dvaadvacet let (probíhala v letech 1632-1654). Silueta stavby je již z dálky typická kupolemi a čtyřmi postranními minarety, takřka veškeré architektonické prvky potom mají nějaký symbolický význam. Například samotná brána, původně vyrobená ze stříbra, symbolizuje vstup do ráje.

Během dne se navíc barva stavby různě mění podle úhlu dopadajícího slunečního světla, což vytváří pozoruhodné efekty. Celý pomník je vyroben z mramoru, ten se přitom na místo dopravoval z lomu vzdáleného až tři stav kilometrů. A nešetřilo se ani na interiéru, který umělci ozdobili drahými kameny a černým mramorem. Mauzoleum, kam bylo umístěno tělo zesnulé královny, se nachází na čtvercovém podstavci v samém srdci ohromné hlavní budovy zdobené kaligrafickými přepisy súr z Koránu.

10.4.2016