Socha krále Sejonga v Soulu

Socha krále Sejonga v Soulu (Korea)

V asijském světě požívá panovník až božských poct a nejinak tomu bylo i na jihu Koreje. Palác Gyeongbokgung ve městě Soulu vás jistě přesvědčí o tom, že zde se král bere poněkud jinak, než jako ho braly ve středověku evropské národy. Socha krále Sejonga (žil 1397 – 1450, vládl od roku 1418) je opravdový památník památníků, snad právě proto, že je to pocta vynálezci současného korejského písma. Konfuciánský král, který omezil moc buddhistických kněží. A proč vlastně používáme tak smělá slova? Spatřit jej tváří v tvář je vážně impozantní setkání. A jeho vláda je spojená s obrovským hospodářským a kulturním rozmachem. Příčina úmrtí v tak mladém věku u Asiata? Bohužel, byla to cukrovka.

Zlatá socha se nachází uprostřed náměstí Gwanghwamun, vzadu pak najdete schody, kterými prochází nečekaně velké množství lidí. A možná budete překvapeni, když se po nich dáte také, dovedou vás totiž k rozsáhlému podzemnímu muzeu věnovanému právě králi Sejongovi. Digitální projekce ve 4D, ale také hudební nástroje ze dřeva a starobylé artefakty všeho druhu, to za pár minut prostě neprojdete…

A jaké další zajímavosti přináší desetimilionový Soul? Jihokorejská metropole se rozprostírá na ploše více než 600 kilometrů čtverečních. Dějiště olympijských her v roce 1988, jedno z nejmodernějších měst světa, 400 kilometrů dráhy metra, což je osmkrát více než v Praze. Královský palác Gyengbokgung najdete v severní části města, postaven byl ve 14. století a ohromuje turisty dnes a denně svou impozantností. Považte sami – skoro osm tisíc pokojů, pět stovek budov a rozloha čtyřiceti hektarů. To, že místo během dvacátého století notně poničila imperiální japonská armáda, na lesku paláci příliš neubralo – a nakonec, rekonstrukce se zdařila na jedničku.

26.1.2017