Palác Gyeongbokgung v Soulu
Jeden z nejvýznamnějších asijských královských paláců byl zbudován v roce 1395 za vlády dynastie Joseon, konkrétně krále jménem Taejo. Dnes byste jej hledali v severní části města Soulu, sloužil dlouhá léta jako panovnické sídlo a jde o největší z pětice velkých paláců, které tato slavná dynastie nechala zbudovat. Co dalšího pak můžeme o paláci s krkolomným názvem Gyeongbokgung říci zajímavého?
Dnes je celý palácový komplex otevřen veřejnosti, můžete si prohlédnout třeba královské stráže v dobových oblecích, ale také tradiční korejské zahrady. Výměna stráží u hlavní brány probíhá každou hodinu mezi desátou ranní a třetí odpolední, jde (podle neoficiálních statistik) o třetí turisticky nejatraktivnější záležitost v celém městě. V neposlední řadě je právě zde sídlo muzea zabývajícího se korejským lidovým uměním. A jak se sem dopravit? Nejčastěji sem turisté jezdí metrem – stačí si najít stejnojmennou stanici na lince číslo tři. A pak už jen pět minut chůze, což je i na tuzemské poměry docela málo – tedy pokud se chcete dostat na nějaké zajímavé místo.
Takřka osm tisíc pokojů, celkově na 500 různých staveb, plocha čtyřiceti hektarů. Škoda, že na začátku dvacátého století byl palácový komplex částečně poničen vlivem vojenských aktivit císařského Japonska. Přesto se však z historie zachovalo hodně, navíc jako gesto dobré vůle pomohla japonská vláda v roce 1995 s opravou jedné brány. Pro veřejnost je tak otevřena skoro polovina z rekonstruovaných budov celého palácového komplexu. Trůnní sál, pavilon na ostrůvku jezírka, majestátní brány a mnoho dalšího, návštěvníkům z Evropy se často zatají dech nad tou velikostí a nádherou. Další skvělou turistickou atrakcí Soulu je třeba socha krále Sejonga Velikého.
15.4.2017
Aktuální počasí v destinaci
|
26,1°C
|
Předpověď počasí |
Nejnovější
- Zámek Nelahozeves: Skvost renesanční architektury
- Zámek Chropyně: Perla renesance na Moravě
- Zámek Dobříš: Barokní perla středních Čech
- Národní divadlo: Symbol českého národního obrození
- Hrad Loket: Majestátní strážce nad Ohří