Podívat se do hor a příjemně relaxovat aneb dovolená v Čechách

Dovolená v Čechách

Pokud si chcete užít prvotřídní ovzduší, potkat se s přírodou, kterou uvidíte jen u nás a vychutnat si různé české regiony, nabízí se místa skrytá pod horami. Dnes jde o oblíbené turistické destinace, jejichž ruch neustává ani během letních měsíců. Byť samozřejmě, jedním dechem lze dodat, že v zimě je skladba návštěvníků poněkud pestřejší, a pokud jde o sporty, na něž je třeba dostatek sněhu, ty potom v některých tuzemských městech skutečně jenom kvetou. Pojďme si dát k dobru pár tipů, nad nimiž se můžete zamyslet, až se dovolená trochu přiblíží. Možná najdete novou lásku a už nebudete tak často jezdit do středomořských oblastí, kdo ví?

Poznejte Krkonoše trochu víc zblízka

Na pomezí Čech a Polska bychom našli město, které je velmi blízko historického Jablonce nad Nisou. Ubytování Harrachov vám umožní se s ním patřičně seznámit. Najdete tu také sportovní areál, takže na lyže a běžky nemusíte nikam daleko. To je pro fanoušky zimních radovánek velká výhoda, která je určitě zláká alespoň na pár volných víkendů. Obdivovat můžete i různé přírodní krásy, z nichž je jasnou jedničkou Mumlavský vodopád. Čím je vlastně tak zajímavý? S průměrným průtokem asi osm stovek litrů za sekundu je totiž v českých zemích skutečným vládcem a procházka přes celkem osmikilometrovou trasu s sebou nese i mírné zlepšení fyzické kondice, což je pro tuzemský turismus výhoda. V Krkonoších můžete navštívit i pramen řeky Labe, která vytváří nádhernou siluetu Děčína. V Harrachově se nabízí výběr mezi sjezdovkami a běžeckými tratěmi, co je pro vás atraktivnější téma?

K návštěvě láká i Pec pod Sněžkou

Další vysokohorská romantika v pořadí, alespoň tedy na české poměry, je už vlastně připravena. Ubytování Pec pod Sněžkou nabídne prostředí malé vesničky, která leží poblíž Trutnova a v rámci českého turistického ruchu hraje velmi významnou úlohu. Stálých obyvatel je zde pouze něco přes pětistovku, přitom ale znají název obce snad všichni Češi. Více než dvě století tradice Hospody na Peci, ale také kaple Panny Marie ze začátku dvacátého věku, to jsou hlavní turistické taháky, pokud jde o historii. Je ale jasné, že hosté se sem sjíždějí spíše kvůli něčemu trochu jinému. Jistě, je to desítka lyžařských vleků, která přepraví pohodlně více než deset tisíc lidí za hodinu a dvanáct kilometrů báječných sjezdovek. Nechybí i běžecké trasy, takže pokud jde o zimní sporty, najdete ráj.

Původně horská víska, kde probíhala hlavně těžba železa, dnes místo obklopené krásnou přírodou, kde si zimu užijí malí i velcí návštěvníci. Připravena je bobová dráha i lezecká stěna, pokud se chcete projít po okolí, skialpinismus se může stát brzy vaším oblíbeným sportem. Horské středisko vedle nejvyššího českého vrcholku představuje symbolicky ničím nerušenou radost ze sněhových vloček.

 Do třetice můžete vsadit na Český ráj

Pokud vás oslovuje Pojizeří, určitě si zamilujete ubytování Český ráj, které vás provede okolím Semil, Mladé Boleslavi nebo Nové Paky. Název se vžil už v devatenáctém století, kdy v regionu začala kvést turistika. A není divu, Prachovské skály nebo další skalní města představují nádhernou romantiku a ukáží vám, že dovolená v českých zemích rozhodně nemusí být nudná a šedivá. Uvidíte i lidovou architekturu, kterou v regionu reprezentuje například Dlaskův statek poblíž Trutnova. Roubená stavba s konírnou a špýcharem vám velmi názorně ukáží, jak se žilo minulým generacím. Vidět, vnímat a cítit toto místo vydá za desítky hodin ve školních lavicích.

Na sever od Prahy začíná Český ráj, kde můžete navštívit také hrad Trosky, zříceninu u Semil, kterou postavil slavný český velmož Čeněk z Vartenberka. Zmínit můžeme třeba historický Železný Brod, ale také Prachovské skály, místo, které láká i k několikadennímu objevování. Více než 260 hektarů plných zajímavostí, místo, v němž bylo osídlení už v době kamenné. Druhohorní skalní masivy popularizovalo hlavně devatenácté století, dnes tu najdete trojici prohlídkových okruhů a hlavní sezona probíhá mezi dubnem a říjnem. Obdivovat můžete například skalní hrad Pařez, ale také si vychutnat nevšední krásy přírodního koupaliště Pelíšek. Sečteno a podtrženo, když se řekne Český ráj, jde o lokalitu ideální pro dovolenou rodin s dětmi, kde si užijete báječné chvíle. Na vhodné ubytování se podívejte třeba na Hauzi.

26.5.2022