Sveti Stefan

Sveti Stefan (Černá Hora)

Pokud máte rádi Balkán, neměli byste vynechat jeho přímořské oblasti, kde statisíce Čechů každý rok tráví dovolenou. Je jasné, že Chorvatsko je dominantní, ale přístup k moři mají také další báječné destinace. Jednou z nich je menší vesnička v rámci Černé Hory, ze které na vás dýchne romantika starých časů. Původem šlo o malou rybářskou vesničku, ale jakmile místo objevili turisté, doslova a do písmene se zamilovali. Když se na ten mys podíváte také, zjistíte, co na něm všichni tolik vidí!

Historie sahá až do patnáctého věku

A kdy vlastně poloostrov Sveti Stefan vznikl? Menší rybářská víska tu byla už před pěti stoletími a dostala název podle kostela, jenž nesl jméno svatého Štěpána. Až do počátku nové éry v polovině padesátek tu žilo jen něco přes sto lidí, později zde ale začalo vznikat letovisko určené pro poněkud zámožnější klientelu. Obchody, bazény, uličky na italský způsob, ale i spoustu zeleně, dovolená se v tomto koutě světa tráví prostě báječně. Černá Hora má velkou perlu i v klášteru Rustovo, který není vůbec daleko, ale na Sveti Stefan si vychutnáte atmosféru starých dob. Svou dovolenou tu trávila Sophia Lorenová nebo Kirk Douglas, dostalo se i na Claudii Schifferovou nebo Jurije Gagarina. Umělci, osobnosti veřejného života, ale i korunované hlavy, v bývalé Jugoslávii se rekreovalo na jedničku!

Připravená je také pětice pláží

Tři sakrální památky, kromě kostela sv. Štěpána je to ještě kostel Alexandra Něvského a Přeměnění páně, to je to, co zdobí malou vesničku. Pokud máte tu čest být hotelovými hosty, pak se připravte na pětici exkluzivních pláží, mezi nimiž si můžete svobodně vybrat – dáte si dnes písečnou nebo naopak oblázkovou? 

12.7.2023