Kam se vydat na zlaté řece Sázavě?

Řeka Sázava je krásný vodní tok, který protéká Středočeským krajem a z části také krajem Vysočina. Má zlatavou barvu díky naplaveninám z jílovité půdy, ale nabízí také nádherné výhledy a okolí. Jaké nejkrásnější úseky na řece byste rozhodně neměli minout bez povšimnutí a jaké památky vás čekají v okolí řeky?

Nejkrásnější úseky na Sázavě

Snad všichni zaměstnanci půjčovny lodí Sázava vám potvrdí, že mezi nejkrásnějšími úseky vynikají peřeje Stvořidla v horní části řeky a další peřeje v dolní části mezi Krhanicemi a Pikovicemi. A kde začít své vodácké putování? Nejčastěji vodáci začínají svou cestu v Ledči nad Sázavou a po cestě si užívají řadu historických památek, údolí a chatových oblastí.

Informace o řece Sázavě, které se hodí

Řeka Sázava (německy Sasau) protéká Vysočinou a Středočeským krajem v České republice. Na své cestě tvoří historickou hranici mezi Čechami a Moravou. Odvodňuje také část Českomoravské vrchoviny. Řeka pramení v obci Ivančice nedaleko Brna. Řeka teče severozápadním směrem a asi po 100 km se u Prahy vlévá do Vltavy. Řeka Sázava byla vždy důležitou vodní cestou pro obchod a dopravu. V minulosti se na ní přepravovalo zboží z Čech na Moravu a dále do Vídně. V současnosti je Sázava oblíbeným cílem rekreačních aktivit, jako je plavba lodí, rybaření a koupání. Podél řeky najdete také četné kempy.

Kdy vyrazit na Sázavu?

Pokud nejste pohodlní, můžete se na Sázavu vypravit i na podzim. Můžete obdivovat barevné listy stromů a klidný tok vody. Sázava je také oblíbeným cílem rybářů, protože v řece žije mnoho ryb, například kapři, štiky, okouni a další. V létě však patří k nejoblíbenějším úsekům střední tok řeky nacházející se mezi Horkou a Pikovicemi. Sázava je velmi oblíbená pro svou krásnou přírodu, peřeje a množství splavných jezů. Užijete si na něm krásnou přírodu, peřeje, ale i dlouhé "voleje". Pokud nevíte, kam se na Sázavě vypravit, a které historické památky rozhodně neminout, poptejte se v půjčovně lodí Sázava. Rádi vám poradí. Kromě toho se dozvíte i jaké další aktuálně sjízdné řeky si můžete tento rok ještě užít. A jako bonus vám přidají i tipy na skvělé výlety, díky kterým bude vaše letní putování na vodě zase o chlup dobrodružnější.

30.8.2022