Pyramidy v Gíze

Pyramidy v Gíze (Egypt)

Pokud se řekne Egypt, každému se nejenom vybaví různé destinace pro dovolenou, ale samozřejmě také nejznámější památka, a to jsou pyramidy. Ty jsou díky své unikátnosti zapsány i na seznam divů světa, což samozřejmě znamenalo, že Gíza začala být mnohem navštěvovanější, než dříve. Egypt sice nabízí i řadu dalších památek, jako třeba Chrám Philae u Asuánu, ale rozhodně nejsou tak navštěvované, jako právě pyramidy.

Pokud se pyramidy stanou cílem i vašeho cestování, potom je najdete nedaleko města Káhira, které je tak ideálním výchozím bodem k jejich poznání. Ačkoliv se mluví pouze o pyramidách, jejich komplexu dominuje i jedinečná sfinga. Vše by mělo pocházet z období kolem roku 2 550 před naším letopočtem a proto je toto místo oblíbené nejenom u archeologů, ale hlavně u turistů toužící poznat jedinečnou část historie, která určitě nemá obdoby. Tou nejvýznamnější pyramidou je potom Cheopsova pyramida, která je nejenom nejstarší, ale zároveň také největší. Druhou nejznámější je pyramida Kefrenova, která je naopak nejvyšší ze všech, a je umístěna ve středu celé lokality.

Mimo těchto dvou hlavních obsahuje lokalita i několik dalších, kterými je třeba i Mikerínova, která je tou nejmenší, kterou tu nejdeme. Pokud plánujete navštívit Egypt, a než povalování u moře je vaším cílem aktivní dovolená, Gíza by měla být jedno z míst, které stoprocentně navštívit. Mimo ni poté můžete zamířit třeba i směr Chrám KarnakLuxoru. Nenavštívit však pyramidy by byl velký hřích. Uvidíte, že už při prvním pohledu si budete říkat, jak tyto stavby z mohutných kvádrů mohl v té době někdo postavit. Totéž řeknete, i pokud uvidíte majetství kamennou sfingu, která jakoby celou oblast hlídala. Dle posledních průzkumů se ve většině pyramid nacházejí hrobky známých faraonů. Vstup do nich samotných je však značně omezen, ale mnohým pně stačí pohled pouze na ně samotné.

22.10.2013