Chrám Karnak

Chrám Karnak (Egypt)

Tento chrámový komplex je rozhodně unikátní pro svou historii, jelikož se začal stavět kolem roku 2000, a to před naším letopočtem. Vzhledem ke své rozsáhlosti se také stavěl dlouhých 2000 let, a ještě nyní mohou Chrám Karnak obdivovat zástupy turistů, kteří Egypt, tedy konkrétně Luxor navštíví. Pokud i vy patříte mezi zájemce o cestování a poznávání zajímavých míst, rozhodně si tuto lokalitu nenechte ujít. Nedaleko třeba naleznete i vyhlášené pohřebiště s názvem Údolí králů a Údolí královen. To vše vás ve městě Luxor a v jeho okolí čeká.

Pokud navštívíte přímo Chrám Karnak, už při vstupu vás jistě zaujmou rozsáhlé sochy beranů, které tvoří dlouhé řady. Dále při své prohlídce určitě narazíte třeba na mohutnou sochu faraóna Amenhotepa. Naštěstí se tyto, i další stavby dochovaly, jelikož tuto lokalitu zužovala povodeň, kterou se však snažila vyřešit Asuánská přehrada, která by tak napomohla k tomu, aby toto místo velká voda nezničila někdy v budoucnu. Čím se však Chrám Karnak může pyšnit, to je největší sloupová síň na celém světě. Ty postavil Amenhotep III., a jsou vysoké celých 23 metrů.

Stejně jako třeba Chrám Philae u Asuánu, i Chrám Karnak se skládá z několika menších chrámů, které jsou zasvěceny různým božstvům. Těm je věnována i řada soch. Některé z nich vyobrazují i řadu panovníků, a příkladem za všechny může být obelisk královny Hatšepsut. Tím nejvýznamnějším místem, které Luxor, a tedy i tento chrám nabízí, to je Nejsvětější svatyně, která je kompletně obložena velmi vzácnou žulou červené barvy, a tvoří tak nepřehlédnutelné místo. Pokud je tedy i pro vás aktivní dovolená v Egyptě jasnou volbou, mějte na paměti, že to nemusí být pouze Pyramidy v Gíze, ale že i Chrám Karnak je skvělým místem, které stojí za návštěvu. Sami uvidíte, že po pár minutách budete doslova uchváceni.

22.10.2013