Torre Guaita v San Marinu

Torre Guaita v San Marinu (San Marino)

Slavná sanmarinská pevnost – zvaná Torre Guaita nebo Prima Torre, či též Torre La. Věž si můžete prohlédnout zblízka, v běhu staletí na ní proběhlo hned několik rekonstrukcí, což její monumentálnosti rozhodně neubralo – uvidíte celé San Marino opravdu doslova a do písmene jako na dlani.

San Marinu jsou věže celkem tři – té druhé se přezdívá Cesta, té třetí Montale. Cesta, nebo též De La Fratta, je na vrcholku Monte Titano. Najdete tu muzeum vystavující více než 1500 různých zbraní používaných ve vojenství od středověku do dnešních dnů. Postavena byla ve 13. století na torzu někdejší staré římské pevnosti.

Montale je nejmenší ze tří věží na Monte Titano, stavba ze 14. století je samozřejmě plně otevřena veřejnosti. Guaita, nebo též Prima Torre, spatřila světlo světa v jedenáctém století, původně sloužila jako vězení. V roce 2008 se dostala na seznam světového kulturního dědictví. Hora Monte Titano, na které jsou věže situovány, disponuje nadmořskou výškou 756 metrů. Z Borgo Maggiore se sem můžete vydat lanovkou, cesta je půl druhého kilometru dlouhá – a svezete se tu klidně každou čtvrthodinu.

Pojďme si však San Marino projít ještě trochu dále. Kromě Torre Guaita tu najdete i Palazzo Pubblico, novověkou stavbu, ve které se konají všechny místní státnické záležitosti. Pole obilnin tu jsou zcela typické, pěstuje se zde i vinná réva nebo olivy, ostatně jako všude jinde v Itálii. Velmi zajímavou stavbou je i místní bazilika, která byla vysvěcena v polovině 19. století a přináší zajímavou kombinaci korintských sloupů a neoklasicistní architektury. V roce 1982 baziliku navštívil tehdejší papež Jan Pavel II. A pro zajímavost, stavba stála 40 tisíc scudi – což je platidlo, které se až do okamžiku sjednocení Itálie běžně používalo v tehdejším Papežském státu.

20.2.2022