Palazzo Pubblico v San Marinu

Palazzo Pubblico v San Marinu (San Marino)

Jeden z nejmenších států světa má za sebou bohatou historii, ta totiž započala už v roce 301 (tedy podle tradice), 60 kilometrů čtverečních a pouze třicet tisíc obyvatel, jediným sousedem je Itálie. A nebojte, kromě národního týmu plného amatérských fotbalistů, kteří se někdy vzepřou i skutečným gigantům, je tu rozhodně co obdivovat i v oblasti architektury. Jeden zajímavý příklad za všechny je třeba Palazzo Pubblico, stavba z konce devatenáctého století…

Veškeré státní oficiality se konají právě tady. Budovu má na svědomí římský architekt Francesco Azzurri, stavba probíhala celkem deset roků (1884 – 1894). Relativně nedávno pak proběhla kompletní přestavba, aby palác více vyhovoval všem moderním nárokům – rekonstrukci si vzal na starost architekt Gae Aulenti a dokončena byla v září 1996. Mimochodem, vstupné je tři eura, pokud sem zavítá skupina nejméně 25 osob nebo školní výprava, každý z nich potom zaplatí polovinu plného vstupného. Otevřeno je obvykle mezi devátou a sedmnáctou hodinou, 1. ledna, 2. listopadu a 25. prosince je zde zavřeno.

Vnitřek Palazzo Pubblico je vyzdoben skutečně velkolepě. Trofeje, nápisy, erby, vlysy a busty slavných sanmarinských rodáků. Obdivovat zde můžete i bohatě zdobené průčelí, kde se nachází erb republiky a čtyř zámků – Serravalle, Fiorentino, Montegiadinu a Faetano. Balkon se zdobenými okny, zvonice, bronzová socha světce, mramorová busta architekta Azzurriho, to je jen malý výčet toho, co tu vše najdete pohromadě. Běžně tu zasedá státní kongres, takzvaná Rada XII či Generální rada.

Pro milovníky sakrální architektury má San Marino jednu zajímavou perlu – Basilica di San Marino byla dostavěna v roce 1838, nese se v duchu ryze neoklasicistního stylu – a prohlédnout si tu můžete hned osm korintských sloupů.

27.6.2017