Palenque

Palenque (Mexiko)

Dost možná nejzajímavější památkou na někdejší mayskou kulturu v je určitě Palenque, nacházející se na samém jihu moderního Mexika uprostřed obrovské tropické džungle. Často tu prší, je tu až neskutečná vlhkost vzduchu a samozřejmě i dost vysoké teploty, které jsou u nás k vidění snad jen v srpnu – ale ten pohled určitě stojí za to…

Zlatý věk Palenque přišel v sedmém století, tehdy šlo o opravdu kvetoucí metropoli, kde přibývala nová náměstí doslova geometrickou řadou. Z této doby také pochází ta vůbec nejznámější stavba v celém Palenque – Templo de las Inscripciones (Chrám nápisů). Vlastně jde jen tak mimochodem o hrobku nejslavnějšího vládce této oblasti – K´Inicha Hanaba Pakala. Chrám stojí na 27 metrů vysoké pyramidě.

V chrámech skupiny Grupo de las Cruces najdete na kamenných stélách zachycené skoro celé nejslavnější období města na kamenných stélách (jde o zhruba dvě století historie), tyto stavby má na svědomí syn již zmíněného vládce. Sláva ale dlouho nevydržela, už v roce 702 přišla krutá válka, která měla za následek částečné vylidnění města. Tento trend pokračoval, až na začátku 11. století nebyla v Palenque už skoro ani živá duše a město se ocitlo uprostřed divoké a neprostupné džungle. Španělé tu vlastně našli už jen malou vesničku…

Palenque začalo být systematicky odkrýváno archeology s koncem osmnáctého století, ale až do dnešních časů se podařilo odhalit světu asi jen necelou desetinu někdejšího obrovského města, které se jednu dobu podle odhadů rozkládalo až na osmi čtverečních kilometrech. Na osmé století dost, že? Tedy dle evropských měřítek.

Další zajímavou budovou Palenque je třeba Chrám lebky – Templo de la Calavera, zmínit ale můžeme i obrovský komplex El Palacio – tedy Palác – který má čtyři nádvoří, bludiště a stavěl se hned několik generací, šlo nejspíše o společenské a kulturní centrum města. Patrně se tu hrály oblíbené míčové hry, obětovalo se bohům nebo se konaly různé ceremonie a oslavy.

A když už budete jednou v Mexiku, Palenque by nemělo být konečnou zastávkou. Zkuste třeba Uxmal, další památku na starobylou mayskou kulturu. Další zajímavou destinací je třeba město Tikal, to byste ale museli do Guatemaly.

10.7.2014