Teotihuacan

Teotihuacan (Mexiko)

Fascinující, neodolatelné, ale rovněž tak trochu tajuplné – to vše jsou přívlastky, které dokonale popisují starodávné kultury středoamerických civilizací, které se nám bohužel dochovaly jen ve zlomcích v podobě architektonických vykopávek nebo některých slov, která používáme dokonce i v češtině. Že však měli pradávní američtí indiáni jednoznačně něco do sebe, to nám může potvrdit i stále přetrvávající zájem turistů o tuto dosud málo probádanou oblast.

Jaká tajemství skrývá magické místo?

A proč nezamířit rovnou do samotného středu dění? Toužíte-li se o Mayích, Aztécích a dalších původních místních indiánech dozvědět něco víc doslova z první ruky, neexistuje vhodnější výchozí od než Teotihuacán, ležící zhruba 50 kilometrů od současné metropole Mexico City. Odtud můžete podnikat výlety i do dalších významných oblastí jako jsou Palenque, Chichen Itzá nebo Tikal. V nadmořské výšce 2 200 m nad hladinou Atlantiku se vám však přímo v samotném Teotihuacánu otevře impozantní pohled na ruiny srdce starodávné civilizace, která zde prožívala své zlaté období zhruba prvních osm staletí našeho letopočtu. Charakteristické čtvercové pyramidy, přesné schéma pravidelných ulic a bloků, stejně jako možnost prohlédnout si zblízka stavby, které kdysi obývali předkové dnes už jen hrstky zdejších obyvatel, vám doslova vyrazí dech.

Kam odešli dávní indiáni?

Odhalit záhady zdejšího osídlení a přispět tak do pokladnice historického vědění se badatelé pokoušejí již celá staletí. Stále však zůstávají bílá místa, a není jich rozhodně málo. Dosud například nevíme, proč se sídlo zvané přízviskem „Město bohů“ kolem roku 750 náhle a zdánlivě bezdůvodně začalo hroutit a upadat, až nakonec zaniklo docela a zbyly po něm jen současné chátrající zříceniny.

22.2.2022

Booking.com