Chichen Itzá

Chichen Itzá (Mexiko)

Jedna z největších pamětihodností dnešního Mexika (zajímavé jsou ale určitě i Uxmal a Palenque), která láká každoročně tisíce návštěvníků. Tak přesně to je slavné Chichen Itzá, které bylo před několika lety zařazeno i na seznam novodobých sedmi divů světa.

Mayové tu sídlili už od čtvrtého nebo pátého století, nejslavnější období ale mělo přijít až ve století desátém, kdy se na trůn v tomto městě dostal jistý Topilzin-Ce-Acatl a město začalo postupně přejímat to nejlepší ze staré toltécké kultury.

Chichen Itzá je bezesporu jedna stavba, kterou většina návštěvníků chce vidět jako vůbec první. Jde o Kukulkánovu pyramidu (Kukulkán je vlastně totéž, co jistý Quetzalcoatl, tedy bůh slunce a nebes). Na vrchol pyramidy, která disponuje čtvercovým půdorysem, vede 91 schodů. Každá strana má přes padesát metrů, zajímavé je i to, že celkem často zde najdete symboliku hadů – ti jsou symbolem spojovaným právě s bohem Kukulkánem.

Další zajímavou stavbou je takzvaný Observatoř (El Caracol). Jedná se o stavbu ve tvaru kruhu s točitým schodištěm (Mayové neměli k dispozici dnešní čočky, pozorovali hvězdy pouhým okem). Stavba, která vyrazí dech – to je bezesporu takzvaná Stěna lebek. Tato kamenná plošina je poseta (chcete-li ozdobena) motivy lebek obětovaných nepřátel. A že na různých místech Chichen Itzá docházelo k obětování vězňů docela často, jsme přeci v Mexiku

Mayové měli samozřejmě i velký smysl pro sport, ten byl ovšem jaksi také otázkou života a smrti. V Chichen Itzá najdete bývalý stadion určený pro tlachtli – míčovou hru, kterou hrálo na každé straně dvanáct hráčů (v zásadě šlo o kombinaci amerického fotbalu a lakrosu). Tým, který prohrál, byl obětován. S jakým zaujetím by asi šli za takových podmínek do boje dnešní sportovní šampioni?

Mayové měli v Chichen Itzá k dispozici i celkem moderní studny. Výjimkou je ale třeba Posvátný cenot – ale pozor, nesloužil jako klasický zdroj vody, i zde docházelo k lidským obětem, tentokrát se uctíval bůh deště.

Chichen Itzá ve třináctém století přestalo vzkvétat kvůli obrovskému požáru, v šestnáctém století pak Španělé osud města definitivně zpečetili. Maye tu ale samozřejmě potkáte dodnes.

19.8.2014