Sakkára - stupňovitá pyramida krále Džosera

Pyramida v Sakkára (Egypt)

Pyramidový komplex v Sakkáře má hned dvě prvenství. Je vůbec nejrozsáhlejším archeologickým nalezištěm v Egyptě, který je vlastně sám o sobě jedno velké archeologické naleziště. Nejvýznamnější dominantou vévodící celému areálu, je stupňovitá pyramida krále Džosera, nejstarší pyramida na světě.

Sakkára leží asi 21 km od komplexu v Gíze a zhruba 32 km od Káhiry. Je ze všech stran obklopena pískem. Dostat se sem veřejnou dopravou je poněkud zdlouhavější. My jsme sem vypravili na najatým taxíkem, který nám domluvili v hotelu. Stihli jsme tak za jeden den Birqáš, Abusír, Sakkáru a Dahšúr. Řidič byl celkem příjemný chlapík, který se se všemi hlídači Řidič se nám mimo jiné dobře osvědčil právě v Sakkáře, kam nás hlídači původně nechtěli vůbec pustit se stativem a dokonce jsme jim za to ani nemuseli platit bakšiš.

Pyramida v Sakkára (Egypt)

V dobách, kdy se faraóni nechávali pohřbívat v Sakkáře, byl hlavním městem říše Memfis. Dnes je z něj jen menší vesnice Mít Rahína a slavné časy připomíná jen muzeum. Memfis je řecké jméno, Egypťané své hlavní město nazývali Mennefer. Místo, kde se nacházelo bylo objeveno až na začátku 19. století. Bylo to první hlavní město sjednoceného Egypta. Podle tradice bylo založeno králem Meni, prvním sjednotitelem země na západním břehu Nilu, přesně na rozhraní Horní a Dolní země.

Sakkára sloužila jako pohřebiště memfiských vládců a příslušníků urozených rodů v období Staré říše. Za Nové říše tuto roli převzala nekropole v Thébách.

Pyramida v Sakkára (Egypt)

Džoserův zádušní komplex je nejrozlehlejší stavbou v Sakkáře. Džoser nebo také Necerichet byl prvním vládcem 3. dynastie. Stupňovitá Džoserova pyramida o výšce 58 metrů je nejstarší pyramidou na světě. Stupňovitá pyramida je první z éry pyramid. Když ji faraonův hlavní stavitel Imhotep postavil, jednalo se o největší stavbu z kmene, která byla do té doby postavena. Předtím se stavěly jen přízemní mastaby. Je předchůdkyní pyramid v Dahšúru a Gíze. Je postavena jako soustava na sebe položených mastab.

Historie Sakkáry sahá až do 1. a 2. dynastie, již tehdy byla pohřebištěm vládců. První pyramidy vznikly za 3. dynastie. Za Staré říše se pak stavěly nejkrásnější hrobky Staré říše. Kromě dalších pyramid jsou tady hrobky zvané mastaby. U jižní zdi Džoserova komplexu jsou vedle sebe tři mastaby. Idutina Nebetina a Mehova. Kousek odtud najdete také Unasovu pyramidu, která připomíná menší pahorek.

14.6.2008