Delfy

Delfy (Řecko)

Pokud bychom si měli město Delfy představit, tak se v pravém slova smyslu jedná pouze o ruiny původního stejnojmenného města, a také o významné archeologické naleziště. Je jedno z nejvýznamnějších, které Řecko má. Tím dalším je poté i oblast Mykény, která je vzhledem ke své rozloze přirovnávána také k městu Trója, které díky historickým událostem jistě zná každý milovník historie i cestování po Turecku. Právě antika byla na podobné lokality velmi bohatá a lze jenom litovat, že se daná místa nezachovala v lepším stavu.

Delfy, tedy jejich historický věhlas by se dal datovat do období 8. – 6. století před naším letopočtem. Byly to především kolonisté, kteří se zasloužili o tak velký vzestup tohoto města. Jeho rozsáhlost a řadu dochovaných artefaktů nyní mohou na vlastní oči vidět turisté, pro které není cizí především aktivní dovolená, a rádi Řecko poznají i jinak, než z pláží a hotelů. Když už zajímavá místa samozřejmostí jsou i kláštery Meteora, které by si taktéž nikdo neměl nechat utéci. Stejně jako Delfy mají svůj velký historický význam.

Samotné Delfy jsou navíc od roku 1987 zapsány na Seznam kulturního dědictví UNESCO, což jasně potvrzuje jejich ojedinělost a význam. Těmi nejvýznamnějšími lokalitami je poté Divadlo v Delfách, nebo také Stadion v Delfách. Lokalita však byla známá i pro řadu chrámů, jejíž trosky lze vidět i nyní. Jste-li milovníci cestování, určitě stojí za to je vidět. Mezi nejznámější patřil Apollónův chrám, jehož zbytky jsou k nalezení v místním muzeu. Zde je k vidění i řada dalších zajímavých artefaktů, které se k městu vážou. Vše doplňují různé základy běžných stavem, dalších pilířů, nebo i ruiny dříve určitě zajímavých soch. I takové tedy může být Řecko, a pokud ho v tomto světle budete chtít poznat, jsou Delfy určitě skvělým výchozím bodem. Rozhodně je o co stát.

22.10.2013