Hrad Kassiopi na Korfu

Hrad Kassiopi je hrad na severovýchodním pobřeží Korfu, který je dominantou rybářské vesnice Kassiopi. Byl jedním ze tří byzantských hradů, které bránily ostrov před benátskou rozpínavostí (1386–1797). Hrady tvořily obranný trojúhelník, s Gardiki na jihu ostrova, Kassiopi na severovýchodě a Angelokastro na severozápadě.

Původ hradu není zcela jasný, existují různé teorie, ale zdá se, že je byzantský. Při vykopávkách ve dvou věžích, vedle hlavní brány a ve třetí věži na severní straně hlavní brány, byly nalezeny bronzové mince z dob vlády byzantských císařů Mauricia (582–602) a Basila II. (976–1025). Kromě toho byly objeveny keramické střepy z raného byzantského období, 4.–7. století. To vede k závěru, že byzantský hrad mohl být postaven v této oblasti již v 6. století, což je několik století dříve než býval dřívější odhad data výstavby současného hradu.

V roce 1081 dobyl hrad hrabě Bohemund z Tarentu na začátku první normanské invaze do Řecka. V roce 1084 pevnost padla do rukou Alexia I. Komnena poté, co porazil normanskou flotilu po třech námořních bitvách v Korfském průlivu. V roce 1267 převzali hrad Anděvové a v roce 1386 hrad padl do rukou Benátčanům po urputném odporu obránců.

Benátčané nařídili zničení hradu, protože se jeho obránci postavili proti jejich převzetí Korfu v roce 1386. Benátčané ho poté rozebrali, protože se obávali, že by mohl být obsazen jejich nepřáteli nebo místními a použit proti nim. Ani v pozdějších dobách ho neopravovali ani neudržovali, na rozdíl od jejich snah o posílení Angelokastro a Staré pevnosti v Kerkyře. Důsledkem benátského rozhodnutí bylo, že během tureckého obléhání Korfu v letech 1537 a 1716 byli místní lidé, kteří nemohli uniknout, povražděni nebo zotročeni. Existují také důkazy poskytnuté slavnými benátskými architekty Michelem Sanmichelim a jeho synem Giangerolamem Sanmichelim, kteří byli najati Benátčany k posílení Staré pevnosti v Kerkyře během osmanského období mezi obléháním v letech 1537–1558, že přepravili materiál z hradu Kassiopi do citadely pro své opravy.

Dnes jsou části hradeb hradu viditelné z pobřežní silnice kolem mysu. Hrad je považován za jednu z nejimpresivnějších architektonických památek na Jónských ostrovech spolu s hradem Angelokastro, hradem Gardiki a dvěma benátskými pevnostmi v Kerkyře, Citadelou a Novou pevností.

Pokud se chcete dozvědět více o historii a kultuře Korfu, doporučujeme navštívit tyto další zajímavé památky:

Stará pevnost v Kerkyře: impozantní pevnost postavená Benátčany na skalnatém poloostrově nad starou Kerkyrou.

Achilleion: nádherný palác postavený rakouskou císařovnou Alžbětou (známou jako Sissi) jako její letní sídlo s krásnými zahradami plnými soch.

Paleokastritsa: malebná vesnice s písčitými plážemi a tyrkysovou vodou obklopená zelenými kopci.

Kanoni: vyhlídka s úchvatným výhledem na malý ostrov Pontikonisi (Myší ostrov) s bílým klášterem Panagia Vlahernon.

Muzeum asijského umění: jediné muzeum tohoto druhu v Řecku s bohatou sbírkou uměleckých děl z Číny, Japonska, Indie a dalších asijských zemí.

24.5.2023