Kláštery Meteora

Kláštery Meteora (Řecko)

Pokud se řekne Řecko a Meteora, potom se jedná o oblast s vysokými skalními útvary, které doslova vystupují z poměrně rovinaté okolní krajiny. Řekne-li se však Kláštery Meteora, jedná se o unikátní stavby místních mnichů, které jsou postaveny právě na vrcholcích těchto skalnatých útvarů, a jsou považovány za něco skutečně výjimečného. Podobně, jako třeba rozsáhlé archeologické naleziště Mykény, které odhaluje velkou části bohaté historie, kterou se může Řecko pyšnit.

Dané skalní útvary, na kterých jsou Kláštery Meteora umístěny se tyčí do výšky až 400 metrů, a vznikly před 60 miliony let, a jsou tvořeny z pískovce. První kláštery, které se v této lokalitě začaly objevovat, pocházejí z období 14. století našeho letopočtu, kdy je začali budovat první mniši toužící po asketickém životě. Bohužel na kouzlu tohoto místa se podepsala druhá světová válka, kdy byla řada z nich zničena. S podobnými problémy se setkala i řada dalších řeckých měst, například i Athény.

Ten nejstarší klášter, který v této oblasti je nese název Athanasios, a je známý také pod označením Megalon Meteoron. Kláštery Meteora, tedy tato lokalita nabízí i řadu dalších, a v šesti z nich stále bydlí mnoho mnichů. Ve zmíněném nejstarším klášteru je nyní muzeum, které ukazuje, jak Řecko, tedy tato lokalita byla rozsáhlá a kolik klášterů zde bylo v minulosti vystavěno. Návštěvníky rozhodně zaujme i velmi bohatá vnitřní výzdoba, díky které jsou Kláštery Meteora naprostým unikátem. Obdobně, jako třeba ruiny města Delfy, které bylo taktéž v minulosti velmi významnou lokalitou pro celé Řecko. Zajímavostí těchto klášterů však bylo také to, že se do nich mniši dopravovali zavěšení v koších, a takto také získávali i materiál na stavbu, či potraviny.

Pokud tedy chcete Řecko navštívit, kromě vyjmenovaných zajímavých míst určitě nezapomeňte do svých plánů zahrnout také město Nafplio.

22.10.2013