Zámek Ort

Zámek Ort (Rakousko)

Zámek Ort patří k nejromantičtějším historickým stavbám v Rakousku. Jeho historie sahá až do roku 1201, kdy je o něm zjištěna první zmínka.  Ačkoliv byl Zámek Ort v roce 1529 kompletně zničen při jednom z útoků, byl následně opět obnoven, a tak i současní milovníci cestování, která Rakousko navštíví, mohou tento unikátní skvost obdivovat.

Pokud se Zámek Ort rozhodnete navštívit i vy, je ideálním startovním bodem jeho nádvoří, které má trojúhelníkový tvar a je lemováno naprosto ojedinělým podloubím. Součástí tohoto nádvoří je i zajímavé gotické schodiště. Jelikož Zámek Ort nemá nijak velké zámecké zahrady, třeba v porovnání s tím, jaké má Zámek Hellbrunn v Salcburku, je třeba se soustředit hlavně na interiér, který je skutečně skvostný. Na první pohled zaujme i sgrafito z roku 1578, která najdeme na nádvoří, a zachycuje mohutnou povodeň, která město Gmunden postihla. Při putování po zámku můžeme navštívit také pozdně gotickou kapli, kde jsou zbytky dnes již také unikátní malby, a to renesanční fresky Marie s děťátkem.

Samozřejmostí jsou i další zajímavá místa, která Zámek Ort nabízí turistům. Kromě mnoha nádherných místností, které sloužili jeho obyvatelům, a v nichž se nyní konají i svatební obřady má tento zámek i hladomornu. Ta není ničím výjimečným, a zatímco třeba Hrad Hochosterwitz u Klagenfurtu ji má umístěnu v podzemních prostorech, Zámek Ort ji má umístěnu přímo v jedné ze svých věží, ze kterých je mimochodem i nádherný výhled na Rakousko – tedy na okolí zámku. Součástí komplexu je však také kostel pocházející z roku 1634, a který byl věnován sv. Jakubovi Staršímu. Pokud vás tedy láká aktivní dovolená a rádi poznáváte nová místa, je Gmunden tím pravým cílem vašich cest, jelikož tento unikátní vodní zámek je jedním z nejkrásnějších v celé zemi.

22.10.2013