Salcburské muzeum

Salcburské muzeum (Rakousko)

Věhlasné rakouské město, které zbohatlo zejména ve středověku na vývozu soli snad do celého světa. A podle této suroviny dostalo dokonce i název, antické Luvavum se změnilo v Salcburk (též Solnohrad). Najdete tu obrovskou barokní katedrálu, která pojme až deset tisíc návštěvníků naráz, ale i mnoho dalších zajímavých turistických lákadel. Jedním z nich je třeba Salcburské muzeum. Co tu můžeme všechno obdivovat?

Salcburské muzeum najdete na Mozartově náměstí (Mozartplatz), v roce 2007 otevřelo své zrekonstruované prostory veřejnosti a rozhodně je na co se dívat. Najdete tu například stálou expozici, která připomíná dějiny, kulturu a umění města od začátku novověku, salcburští arcibiskupové a malíři dosáhli mnohdy světové proslulosti a podobnou památku si jistě zaslouží.

Nouze tu však není ani o archeologii, Salcburk byl osídlen už v době kamenné, najdete tu keltskou konvici, stejně jako gotický křídlový oltář a starou antickou zeď s freskami. Zřízena je tu i takzvaná Hala umění, na 500 metrech čtverečních se tu pořádají každý rok tři obrovské výstavy, takže nudit se tu zajisté nebudete.

Druhá budova salcburského muzea se nachází na Mnišské hoře vysoko nad městem, výstavní plocha je více než tři tisíce metrů čtverečních a najdete tu především moderní umění v celé jeho kráse. Stovky obrazů, více než 17 tisíc moderních fotografií, čtyři podlaží a fasáda, která připomíná ve všech ohledech Mozarta a jeho operu Don Giovanni.

A co dalšího zajímavého nabídne Salcburk? Tak třeba místní barokní katedrálu, ale také proslulý zámek Hellbrunn. Ten pamatuje již čtyři století, slavný je hlavně díky zdejším vodním atrakcím – sprška nejcennější tekutiny vás tu jistě nemine. Navštívit můžete i Hohensalzburg, což je pevnost z 11. století, tyčící se nad tímto krásným městem.

29.4.2017