Katedrála v Salcburku

Katedrála v Salcburku (Rakousko)

Město Wolfganga Amadea Mozarta? Ano, i tak by se Salcburku dalo přezdívat, protože odkazů na světoznámého hudebního skladatele je zde k dispozici více než dost. Samozřejmě to však není jediný a výhradní turistický tahák tohoto starobylého rakouského města. Život zde kvetl už dávno před zrozením tohoto génia, dokazuje to třeba majestátní budova místní katedrály.

Salzburger Dom, který je zasvěcený svatému Rupertovi, se nese v barokním duchu – dokonce je to vůbec největší barokní stavba na sever od Itálie. Najdete ji v historickém centru Salcburku, pod vrchem Mönchsberg. Dóm byl vysvěcen v letech 774, 1628 a 1959. Vejde se sem až deset tisíc lidí, z toho každý desátý si může pohodlně sednout. Prostor, který baroko přináší, je prostě ohromující. Hlavní loď je dlouhá více než sto metrů, klenba se nachází ve výšce 32 metrů. Klenba kopule je pak ještě o 40 metrů výše. Úchvatné, že?

Vskutku monumentální trojlodní stavba, v každé z bočních lodí se pak nachází čtyři větší kaple. Hlavní oltář pochází z roku 1628, nad ním jsou sochy obou patronů katedrály – sv. Ruperta a Virgila. Na kopuli nad křížením najdete celou řadu odkazů na starozákonní příběhy.

V muzeu, které se nachází přímo v útrobách salcburské katedrály, můžete obdivovat řadu uměleckých předmětů, ale také Rupertův kříž, pocházející z osmého století. A jaký příběh má za sebou svatý Rupert? Narodil se asi v polovině sedmého století, byl to šlechtic, dokonce příbuzný francouzského královského rodu Merovejců. V Salcburku založil klášter sv. Petra a přičinil se o to, aby město zbohatlo na vývozu soli do celé Evropy. Svatý Rupert zemřel ve Wormsu v roce 718 (datum je sporné).

Salcburk nabízí kromě katedrály i rozsáhlé muzeum, zámek Hellbrunn nebo Hohensalzburg, tvrz původem z 11. věku.

13.6.2017