Hrad Hochosterwitz

Hrad Hochosterwitz (Rakousko)

Charakteristickým znamením tohoto hradu je jeho unikátní poloha. Stojí totiž na dolomitové skále, čím že v dané lokalitě doslova jedinečný. Pokud byste ho hledali na mapě, najdete ho severovýchodně od města Klagenfurt. Vzhledem k jeho poloze se jedná o jeden z nejunikátnějších hradů, které Rakousko má, a ročně ho navštíví obrovské množství turistů. Pokud je i vaší oblíbenou činností právě turistika, neváhejte se na hrad také vypravit. Zajímavá je už samotná přístupová cesta, kterou lemuje celkem 14 velkých bran. Pokud si chcete cestu ulehčit, je pro turisty k dispozici také výtah.

První zmínka o této unikátní stavbě pochází již z roku 860, a to v souvislosti se jménem Ludvík Němec. Hrad poté vlastnila salcburská diecéze, šlechtický rod Spanheimů či řada dalších rodů. Díky tomu se hrad mohl dochovat téměř ve své podobě, v jaký byl i postaven a může se tak řadit mezi dalších významné památky, která Rakousko má. K nim patří třeba i obdivovaný Zámek HellbrunnSalcburku. Hrad Hochosterwitz je samozřejmě kromě několika míst kompletně přístupný široké veřejnosti, která tak může obdivovat především historické vybavení interiérů, zajímavé malby a fresky, a také řadu původních zbraní, které jsou v interiérech vystaveny, a to v rámci projektu Via Imperialis.

Vzhledem ke své poloze nebyl hrad nikdy vážně poškozen, jelikož dokázal hravě odolávat nájezdům cizích vojsk. To se nedá říci o jiných hradech či zámcích, která Rakousko má. Viz třeba Vodní zámek Ort v Gmunden, který byl v minulosti kompletně zničený. Pokud vás bude zajímat i kompletní historie, jakou se Hrad Hochosterwitz pyšní, můžete navštívit i muzeum, které je v jeho prostorách otevřeno. Patříte-li tedy mezi milovníky cestování, a hodláte poznávat právě Rakousko, rozhodně si tento hrad nenechte ujít. Určitě stojí za to ho navštívit.

22.10.2013