Zámek Schönbrunn ve Vídni

Zámek Schönbrunn ve Vídni (Rakousko)

Vídeňský barokní zámek Schönbrunn patří k největším lákadlům celého moderního Rakouska. Někdejší letní sídlo rakouských panovníků má takřka půl druhého tisíce místností a hned dvě stovky kuchyní. Hrál si tu světoznámý hudební skladatel Wolfgang Amadeus Mozart, podíval se sem i Napoleon, Marie Terezie nebo František Josef I., jenž zde de facto prožil celý svůj upracovaný život. Kráčela tu i historie, v letech 1814 – 1815 se tu konal Vídeňský kongres a politické události se Schönbrunnu nevyhýbají ani v dnešní době.

Je tu mimochodem i nejstarší zoologická zahrada světa, dále takzvaný Palmenhaus, kde jsou umístěny rostliny z celého širého světa a také proslulý zahradní labyrint Irrgarten, který se rozkládá na více než 1700 čtverečních metrech. A až Vás to vše tak trochu unaví, podívejte se do kavárny Gloriette. Nezapomeňte ani na suvenýry, skoro na každém bude Mozartova podobizna. A je tu i spoustu kaktusů, takzvaný Wüstenhaus (neboli doslova Pouštní dům) je jich přímo plný.

Pýchou zámku Schönbrunn je i takzvaný Milionový pokoj, zařízený ve stylu rokoka. Jsou zde také vzácné miniatury z Indie a Persie. Pokud se Vám líbí kočáry, určitě nevynechejte ani návštěvu takzvanéo Wagenburgu, což je vlastně Muzeum kočárů – jsou tu stovky nádherných exponátů. Inu, ne nadarmo je tento malebný zámek zařazen (od roku 1996) na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO.

Schönbrunnu můžete strávit skoro celý den, otevírací doba je v letních měsících od půl deváté do šesti odpoledne a během roku se skoro nemění. Zvláště v létě je tu nádherně, plno květin a čerstvého vzduchu, i obyčejné posezení u kávy je pak nezapomenutelným zážitkem.

Ale nesmíme zapomenout ani na další turistická lákadla Rakouska. Jsou jimi zámek Artstetten, nacházející se v Dolních Rakousích a například i klášter v Melku, kde je zkrátka a dobře bezkonkurenční interiér – zdejší fresky opravdu stojí za vidění!

30.4.2014