Hrad v Heidelbergu

Hrad v Heidelbergu (Německo)

Heidelberg má historii starou patnáct staletí, ale zdejší hrad je samozřejmě nepoměrně mladší. Díky své poloze si město i všechny jeho stavby uchovávají dodnes původní ráz, který láká každoročně statisíce turistů. Asi sto padesát tisíc obyvatel se každý den může podívat na hrad a jeho okolní zahrady, nejstarší součástí komplexu je gotický Ruprechtův dům, vystavěný Ruprechtem III., významným německy mluvícím velmožem v dobách vlády našich posledních Lucemburků.

Bohužel, dnešní podoba je už jen torzem někdejší nádhery, tyčící se směle nad univerzitním městem. Může za to i několik požárů, díky nimž se stal v sedmnáctém století prakticky zříceninou (samozřejmě nejen díky ohni, ale také francouzským dobyvatelům, kteří jej jednoho krásného dne skoro srovnali se zemí) a pro romantiky předminulého věku byl skutečně jako vystřižený z románu. V částech, které se ještě zachovaly, to však dnes opravdu žije – dokladem toho je možnost prohlídky muzea lékárnictví, občas můžete zavítat i na pobořený palác nebo věže i s erudovaným průvodcem.

Město, které bylo kdysi Mekkou filosofů, najdeme asi 90 kilometrů jižně od Frankfurtu, a ještě o dalších třicet kilometrů dál je pak Stuttgart. Vlastně jde o velmi strategickou polohu, čehož si všimli kdysi i nacisté a ustavili zde jedno ze svých státních center. Na hrad se dostanete po zhruba čtvrthodince pěší chůze z centra města, pokud nechcete obětovat energii pro takový výšlap, zkuste třeba zdejší pozemní lanovku, odkud budete mít skvělý výhled do širokého okolí. Dominantou města je pak také univerzitní knihovna, založená v osmnáctém století, do jisté míry i přístupná široké veřejnosti. Když se řekne Německo, nezapomeňte samozřejmě ani na hrady Eltz a Stettenfels.

31.8.2022

Booking.com