Hrad Falkenstein

Hrad Falkenstein (Německo)

Pokud si chcete připomenout středoevropskou historii, nejlépe ji poznáte na hradech a zámcích. Zjistíte, jak vespolek žila šlechta a chudina v běhu staletí a dozvíte se spoustu zajímavých věcí, bavit se budou děti i dospělí. Podívat se můžete i na jednu stavbu jen nedaleko od českých hranic. Hrad Falkenstein je oblíbeným turistickým centrem Saska-Anhaltska, které je obklopeno zelení. Vybudován byl v první polovině 12. století Burchardem z Konradsburgu, dodnes jsou na něm jasně patrné prvky románského slohu, i když později došel mnoha přestavbám. Sedm vstupních bran a sedmnáct metrů vysoká zeď, taková je řeč čísel.

Tradiční sokolnictví i útulná restaurace

Na hradě Falkenstein si užijete spoustu tradice, nechybí ukázka sokolnictví, ale i tradiční rytířská krmě aneb Ritteressen v restauraci. Zcela symbolické je, že nebyl nikdy v průběhu historie dobyt. A když se zadíváte na jeho mohutnost, brzy pochopíte proč. Celková plocha, kterou hrad zaujímá, je 310 na 90 metrů. Najdete na něm i velkou observatoř, s níž můžete jít na krátkou procházku až směrem ke hvězdám. Mimochodem, je zajímavé, že hrad se stal kulisou pro třicítku různých filmů nebo seriálů, ať už z produkce DDR nebo sjednoceného Německa. Často šlo o pohádky nebo filmy pro mládež s romantickým nádechem středověku, pro které je tato stavba ideálním doprovodem.

Jak se k hradu Falkenstein dostat? Parkoviště je od něj asi dva kilometry daleko a projít se můžete po turistické stezce, kromě auta je ale možné i doprava železniční, která je pro běžnou rodinnou turistiku v Německu stejně tak pohodlné téma. Dvacetimetrová studna, díky níž se hrad ubránil i během švédského obléhání mezi říjnem 1642 a únorem 1643, jistě také stojí za zmínku. Pravidelně v říjnovém termínu si mohou příchozí turisté a návštěvníci užít i slavnost nazvanou jednoduše Burgfest. A nenechte si ujít ani zámky Neuschwanstein v Bavorsku nebo i další saský klenot Moritzburg.

12.6.2022