Hrad v Stettenfels

Hrad v Stettenfels (Německo)

Německo je bezesporu země hradů. Už od dob středověku, kdy byla tato oblast centrem Svaté říše římské, se tu něco staví prakticky neustále – a zapomenout bychom určitě neměli ani na renesanční nebo barokní perly ve větších městech s německy mluvícím obyvatelstvem (jistě, nelze totiž zapomenout ani na dnešní Rakousko, to bychom totiž Salcburku nebo Vídni křivdili). Dnes si představíme hrad v Stettenfels, nápadně podobný jihočeským centrům v područí rožmberských velmožů.

Hrad byl vystavěn v jedenáctém století, čímž se ve své oblasti rozhodně nevymyká – mnoho dalších okolních staveb je podobného stáří. Pány zde byli mnozí významní němečtí šlechtici, v roce 1356 se Stettenfelsu ujal třeba Burkhard, rytíř ze Sturmfederu, na začátku šestnáctého věku zde vládl maršál Konrad Thumbe z Neuburgu. Stavba se dočkala v běhu staletí četných rekonstrukcí, třeba v úvodu minulého století, kdy ji vlastnil kolínský právník Walter Putsch, jenž přebudoval Stettenfels do moderního stylu. V roce 1937 byl hrad nacisty arizován (tj. zabaven židovskému majiteli Levymu, jenž později prchl do dnešní JAR), po konci války se jej ujali Američané. Luteránská církev provozovala zde domov důchodců, později byl hrad vrácen vdově po Siegfriedu Levym, která jej zanedlouho prodala dál. Už dvě desetiletí je hradním pánem Roland Fleiner Weimar.

Dnes je stavba samozřejmě přístupná veřejnosti, kromě koncertů nebo divadla můžete posedět i na pivní zahrádce. Koná se zde i středověký festival s dobovou hudbou, ukázkou řemesel i žongléři, a to vždy na začátku května. Hrad Stettenfels stojí na skále z pískovce, je obklopen širokým příkopem se třemi starými věžemi, uvnitř pak najdeme trojúhelníkové nádvoří. Německo nabídne kromě této stavby třeba i hrad Eltz nebo skutečný skvost, hrad Heidelberg.

13.7.2022

Booking.com