Zámek Neuschwanstein

Zámek Neuschwanstein (Německo)

Splněný sen Ludvíka II. Bavora, jenž znamenal mimořádný zásah do státní pokladny. Když se řekne Neuschwanstein, všichni fanoušci moderně laděných zámků hned zbystří. Vždyť právě tento turistický klenot je v Německu jedním z nejpopulárnějších! Stavěn byl mezi léty 1869 a 1887 pod taktovkou Eduarda Riedela, de facto ale dodnes není plně dokončeno. Tak, jak vypadá zvenčí, vás přivítá i ve svém interiéru. Novoromantismus a také novogotika, ale i pohádkovost, která zajistila zámku z Allgäu světovou proslulost. Vždyť jeho téma si vypůjčili ve společnosti Disney, říká vám to něco?

Bavorsko postihl velký finanční nedostatek

Král chtěl i svůj trůn, který měl být zlatým hřebem v interiéru, nezbyly na něj ale finanční prostředky a v roce 1886 došla trpělivost i bavorské vládě. Ta krále Ludvíka II. nechala internovat na zámku Berg, kde jej dostihla nakonec i smrt ve věku pouhých čtyřiceti let. Bavorsku vládl celá dvě desetiletí, obavy o státní pokladnu ale byly u šlechty příliš vysoké. Více než milion návštěv každý rok, taková je vizitka zámku Neuschwanstein, V létě přijde klidně i šest tisíc lidí za den, aby viděli tu nádheru na jihu Německa, poblíž rakouských hranic. V této zemi si nenechte ujít ani hrad Falkenstein nebo zámek Moritzburg, kde trávil své dny saský vládce August Silný.

Pocta Richardu Wagnerovi vedle vesničky Hohenschwangau se náramně povedla, jde o skutečný monument své doby. Krátce po králově skonu byl hrad zpřístupněn široké veřejnosti. Celá záležitost vyšla Bavorsko na šest milionů marek, deficit rostl a spokojenost národa byla pryč. Interiér byl na svou dobu mimořádně moderní, sen, který korunní princ snil podle skic ve svém deníku už na konci padesátých let 19. století, se stal realitou. Nadšení pro opery Richarda Wagnera se odráží ve všech jeho zdech.

4.11.2022

Booking.com