Zámek Moritzburg

Zámek Moritzburg (Německo)

Pokud si chcete připomenout historii dnešního Německa z doby, kdy ještě nedošlo ke sjednocení a o své místo na slunci soupeřilo pár menších států, můžete se podívat třeba do Saska. Pokud si vzpomínáte na Tři oříšky pro Popelku, pohádku, která se natáčela v česko-německé koprodukci, bude vám zámek Moritzburg hodně povědomý právě z několika filmových scén. Drážďany jsou odtud asi čtrnáct kilometrů a samotná stavba vyrostla na sklonku první poloviny šestnáctého století. Velkou nádheru vystavěl jistý Matthäus Daniel Pöppelmann, o finanční stránku se postaral vévoda Mořic Saský. O barokní vzezření se postaral až jeho nástupce August Silný.

Zajímavý interiér láká i na exotiku

Na zámku nedaleko vesničky Moritzburg, která má asi osm tisíc obyvatel, se můžete pokochat nejen romantickou scenérií, ale i interiéry, v nichž se nezapře ani velká touha původních majitelů pro návštěvy exotických destinací. Vzácný porcelán z Japonska a Číny je toho důkazem, lovecký zámeček má i velkou kapli a prohlédnout si můžete i elegantní kombinaci renesance s barokem, která je všude kolem. Klasický vodní zámek Moritzburg, jemuž se někdy říká „perla saského baroka“, procházka kolem okolních rybníčků s sebou nese i hezký výhled do okolí. Nechybí ani sbírka loveckých trofejí, o které se lamač podkov holýma rukama, August Silný, svědomitě staral.

Podívat se můžete i na jediný maják v celém Sasku, který má vlastně spíše symbolickou a okrasnou funkci. Zámek Moritzburg je od konce války ve vlastnictví státu, původním majitelům z rodu Wettinů byl zabaven. Sedm sálů a dvě stovky komnat, lůžko s tisíci exotických ptačích per, bažantnice, kterou bychom hledali na východ od zámku, to jsou všechno velká lákadla. I ve zdejší zámecké kapli se konají pravidelné bohoslužby, byť je pravda, že původně šlo o protestantské a až později o katolické zázemí. Zavítat můžete v rámci Německa i na hrad Falkenstein nebo romantický zámek Neuschwanstein v Bavorsku.

17.7.2022

Booking.com