Kostel Očišťování Panny Marie v Dubu nad Moravou

Kostel Očišťování Panny Marie v Dubu nad Moravou (Česká republika)

Barokní stavitelství je prostě nádherou samo o sobě – lhostejno, zda jej najdeme v menší obci nebo velkém městě. Dub nad Moravou je městysem, kde žije asi šestnáct stovek obyvatel a jistě by na mapě nebyl tak významným, kdyby neukrýval barokní kostel. Krátký výlet z Olomouce? Vlastně se přímo nabízí, takže jistě není proč váhat. Vesnička Dub má historii táhnoucí se od jedenáctého věku, ale teprve v polovině toho osmnáctého začala lákat turisty ve větším rozsahu – a hádejte proč?

Barokní varhany, které jsou výborně dochované…

Olomouc je vzdálena jen zhruba osm kilometrů, takže není divu, že malá víska spadala pod zdejší biskupství. Obě věže chrámu sahají až do výšky 59 metrů, takže jsou viditelné z poměrně velké dálky. Kostel, ten dřívější, vznikl nejspíš ve třináctém století, ale otázka je spíš předmětem dohadů, protože právě tehdy se poprvé zmiňuje v oficiální papežské korespondenci. Doba se ale změnila a v osmnáctém století zde vyrostla dvoupatrová jednolodní stavba, která nabídne nejen zachované varhany od brněnského umělce Jana Výmoly, ale také několik umně zpodobněných sousoší připomínající památku svatých Ludmily a Václava nebo slovanských věrozvěstů.

Původní věže měly výšku ještě hodně přes šedesát metrů, ale požár na konci osmnáctého věku přinutil architekty představu trochu uskromnit. V interiéru je osm vedlejších oltářů kromě toho hlavního, k němuž sedí varhaník při hře čelem – a že je to v českých i moravských kostelích poměrně neobvyklé schéma.

Často se konaly i barokní pouti, takže chrám v Dubu byl oblíbenou zastávkou věřících. I přes zákaz Josefa II. se nepodařilo tradici potlačit, v devatenáctém věku sem běžně zavítalo na dvacet tisíc lidí. A co olomoucká radnice nebo zámky Přerov a Plumlov?

28.11.2021

Booking.com